fotochromowe progresy
David Travis z Unsplash

Soczewki progresywne są nowoczesnym rozwiązaniem pozwalającym na używanie jednej pary okularów przez osoby zmagające się z problemem prezbiopii. Dolegliwość ta związana jest z wiekiem i obniżaniem się elastyczności soczewki, co powoduje dyskomfort widzenia przedmiotów znajdujących się blisko i daleko. Jeśli dodatkowo chcemy zaopatrzyć się w okulary do dali i bliży, które zapewnią nam komfort widzenia nawet w słoneczne dni, warto zastanowić się nad okularami wyposażonymi w powłoki fotochromowe, zmieniające kolor pod wpływem promieni słonecznych. To połączenie okularów korygujących i przeciwsłonecznych w jednym.

Jak działają powłoki fotochromowe?

Okulary progresywne fotochromowe zaopatrzone są w powłoki wykonane z substancji chemicznych, które pod wpływem światła słonecznego powodują zaciemnienie lub rozjaśnienie soczewek okularowych. Specjalistycznie nazywane fototropowymi, szkła fotochromowe reagują na bodźce świetlne. To dzięki temu nie musimy już zdejmować okularów korygujących wzrok i zamieniać ich na odpowiednie szkła przeciwsłoneczne. Okulary fotochromowe zapewnią nam odpowiednie korygowanie wady wzroku, komfort widzenia i jednocześnie pełną ochronę przed promieniami UV.

Jak działają okulary progresywne?

Szkła progresywne są stosowane do rozwiązywania dyskomfortu widzenia powodowanego przez prezbiopię, dolegliwość związaną z upływającym czasem. Po 40 roku życia u wielu osób pojawia się wrażenie niewyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko lub daleko. W zależności od stanu wzroku, do tej pory rozwiązaniem były tzw. okulary do czytania – bliży oraz okulary do widzenia dali. Powodowały one jednak konieczność ciągłych ich zmian. W soczewkach progresywnych zastosowane zostało rozwiązanie płynnego przejścia mocy, pozwalające na wyraźne widzenie zarówno znajdujących się daleko, jak i blisko przedmiotów. Górna część ich soczewki odpowiada za widzenie dali, dolna za wyraźne postrzeganie bliży, a środkowa – odległości pośrednich.

Zalety szkieł progresywnych fotochromowych

Dodatkowym udogodnieniem dla osób szukających okularów korygujących wadę wzroku oraz przeciwsłonecznych są właśnie soczewki progresywne wyposażone w powłokę fotochromową. Sprawdzają się dzięki temu jako okulary do jazdy samochodem, kiedy wyraźne widzenie jest warunkiem zachowania bezpieczeństwa na drodze czy też jako okulary do pracy przed komputerem, kiedy chcemy przenosić wzrok ze znajdującego się blisko ekranu na nieco dalsze odległości lub pracujemy na zewnątrz, gdzie światło słoneczne może utrudniać nam warunki pracy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.VARILUX.pl

Tekst sponsorowany