pokrzywka wodna

Pokrzywka to częsty objaw alergii skórnych. Różne alergeny wywołują na skórze zmiany, które niekiedy przypominają poparzenie pokrzywami. Pokrzywka wodna jest jedną z nich. Czym dokładnie się charakteryzuje i co jest jej przyczyną?

Pokrzywka

Pokrzywka to reakcja alergiczna skóry, na kontakt z alergenem. Dlatego jest zaliczana do najbardziej charakterystycznych objawów alergii skórnych. Przybiera formę bąbli i rumienia, który może zająć różne części ciała takie jak szyja, dekolt, ręce. Pokrzywka niekiedy rozprzestrzenia się po ciele. Pojawi się na ogół nagle. Skóra jest wtedy widocznie zaczerwieniona, swędzi i piecze. Alergii może towarzyszyć obrzęk dróg oddechowych, co bywa niebezpieczne dla pacjenta. Objawy pokrzywki mijają samoistnie po dobie czy kilku dniach, jednak gdy utrzymują się dłużej i są uciążliwe, warto zgłosić się do lekarza. Reakcja często pojawia się przy atopowym zapaleniu skóry czy kontakcie z chemikaliami.

Pokrzywka wodna

Pokrzywka wodna, jak sama nazwa wskazuje, jest efektem alergii na wodę. To niezwykle rzadki rodzaj uczulenia, ale możliwy. Zarówno sama woda jak i substancje w niej obecne mogą wywołać niepokojące zmiany skórne. Jedną z nich jest pokrzywka wodna, czyli charakterystyczne bąble i zaczerwienie skóry. Taką reakcję mogą wywołać metale, chemiczne związki czy chlor. alergia na wodęCo ciekawe, uczulonym można być także na pot czy łzy – nie tylko swoje. Pokrzywkę wodna obserwujemy nawet po kilku lub kilkunastu minutach od kontaktu z wodą, czy to ta z kranu, deszczu czy na basenie. Temperatura wody nie ma żadnego wpływu na reakcję alergiczną.

Pokrzywka wodna – leczenie

Całkowita rezygnacja z kąpieli jest raczej niemożliwa, stąd trudności w leczeniu alergii. Pokrzywka wodna zwykle mija samoistnie, ale jej objawy mogą być na tyle uciążliwe, że będą wymagały pomocy farmakologicznej. Lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe oraz maści eliminujące świąd i rumień. Objawy szybciej znikną, a skóra wróci do normalnego stanu. Przy silnej pokrzywce zaleca się szybki kontakt z lekarzem.

Katarzyna Antos