Leki na atopowe zapalenie skóry

Leki na atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba, której leczenie wymaga czasu i cierpliwości. Jakie leki na atopowe zapalenie skóry są dostępne dla polskich pacjentów?

Atopowe zapalenie skóry

Skóra dotknięta chorobą, jaką jest atopowe zapalenie skóry charakteryzuje się suchością i skłonnością do podrażnień. Jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Atopowe zapalenie skóry objawia się licznymi zmianami skórnymi. Pokrzywka, świąd oraz rumień to najbardziej charakterystyczne dolegliwości choroby.

Leki na atopowe zapalenie skóry

Niestety wciąż nie wynaleziono leku, który umożliwiłby całkowite pozbycie się problemu. Istnieją za to środki, które niwelują objawy atopii, poprawiając komfort codziennego życia. Wyróżniamy kilka metod czy grup leków, które radzą sobie z dolegliwościami towarzyszącymi atopowemu zapaleniu skóry. Ich dobór to zadanie lekarza. Nie można stosować leków bez wcześniejszej konsultacji z dermatologiem czy alergologiem. Niektóre ze środków wykazują bowiem silne działanie na organizm.

Kortykosteroidy

Kortykosteroidy to hormony, które naturalnie produkuje kora nadnerczy. Leki na atopowe zapalenie skóry w postaci kortykosteroidów niwelują rumień, dokuczliwy świąd oraz pomagają wyleczyć sączące się rany. Mają działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Wykorzystuje się je w leczeniu wielu chorób, także skórnych. W przypadku skóry, najlepiej sprawdzają się maści, kremy czy aerozole. Dawka hormonów jest zależna od formy leku i potrzeb pacjenta. Tylko lekarz może przepisać tego typu środki na atopię.

Dermokosmetyki

leki na alergieW leczeniu atopowego zapalenia skóry wykorzystuje się również dermokosmetyki. To produkty apteczne, zawierające roślinne wyciągi, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Niektóre z nich są produkowane na bazie wód termalnych. Mają za zadanie zmniejszyć objawy skórne i poprawić stan skóry atopowej. Nawilżają i regenerują podrażnioną skórę. Działają najkorzystniej, gdy są palikowane na wilgotne ciało alergika.

Leki przeciwhistaminowe

Leki przeciwhistaminowe to popularne środki farmakologiczne, stosowane na alergie. To najstarsze preparaty w leczeniu alergii, w tym atopowego zapalenia skóry. Minimalizują objawy uczulenia i są dostępne w większości bez recepty.

Katarzyna Antos

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: