Pielęgnacja skóry atopowej to kilka ważnych zasad, które pozwalają na utrzymanie jej w odpowiednim stanie. O czym należy pamiętać przy tego typu pielęgnacji?
Skóra atopowa
Sucha i szorstka skóra ze zmianami takimi jak wyprysk czy pokrzywka to kluczowe zagadnienia charakteryzujące skórę atopową. Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba o podłożu alergicznym. Jest bardzo uciążliwa oraz trudna w leczeniu. Nie ma idealnego leku, który pozwoliłby pozbyć się wszystkich objawów atopii, pozostawiając skórę gładką i w pełni zdrową. Atopik boryka się z problemem świądu oraz zmian skórnych, które są widoczne gołym okiem. Kluczem w skutecznym leczeniu tego rodzaju skóry jest jej pielęgnacja.
Pielęgnacja skóry atopowej – o czym należy pamiętać?
W pielęgnacji skóry atopowej należy pamiętać przede wszystkim o jej delikatnym traktowaniu. Sucha i szorstka powłoka skóry jest podatna na dotyk oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia zewnętrzne. Wystarczy zbyt długi okres przebywania na słońcu czy drapiący sweter, aby podrażnić jej strukturę i wywołać stan zapalny. To samo dotyczy wycierania skóry po kąpieli. Nie wolno jej pocierać. Najlepiej delikatnie przykładać ręcznik do ciała, czekając aż wchłonie on wodę. Nieodłącznym elementem pielęgnacji są kosmetyki. Ale produkty nie mogą zawierać silnych substancji chemicznych. Zwykły krem do skóry normalnej może wyrządzić więcej szkód niż pożytku, w przypadku atopii. Dermatolodzy zalecają więc stosowanie specjalistycznych preparatów, łagodzących objawy atopowego zapalenia skóry. Idealnym składnikiem kosmetyków jest mocznik i emolienty. Równie dobrze na skórę działają naturalne oleje takie jak kokosowy czy olej z czarnuszki. Emolienty nawilżą ciało i zapewnią barierę ochronną, której skóra atopika jest pozbawiona. Zarówno do kąpieli jak i pielęgnacji atopik powinien używać produktów, przeznaczonych dla jego skóry. Pielęgnacja skóry atopowej wymaga cierpliwości i czasu. Kosmetyki takie jak balsamy czy kremy możemy aplikować tyle razy dziennie, ile tylko potrzebujemy. Podczas mycia warto pamiętać o temperaturze wody. Zbyt gorąca woda może zwiększyć stan zapalny skóry.
Osoby chore na atopowe zapalenie skóry muszą pamiętać o codziennej pielęgnacji swojego ciała. Tylko w ten sposób można walczyć z alergią skórną. Odpowiednie kosmetyki pomogą zniwelować świąd i inne objawy uporczywej atopii.
Katarzyna Antos