skóra alergiczna

Wymagająca skóra alergiczna potrzebuje odpowiednich produktów. Jaka jest charakterystyka skóry alergicznej i jak wygląda jej prawidłowa pielęgnacja?

Skóra alergiczna – charakterystyka

Skóra alergiczna jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o jej potrzeby i pielęgnację. Jest sucha i szorstka. Niezwykle łatwo ją podrażnić i uszkodzić. Alergicy borykają się z wieloma problemami skórnymi. Pokrzywka, rumień czy dokuczliwy świąd to tylko niektóre z nich. Alergiczna skóra charakteryzuje się nadwrażliwością, w rezultacie czego reaguje na działanie różnych czynników. Kosmetyki, odzież a nawet pokarmy mogą przyczynić się do powstających podrażnień. Ten rodzaj skóry możemy dziedziczyć po rodzicach. Skóra skłonna do alergii nie ma tak silnej bariery ochronnej jak zdrowe ciało. Może się zdarzyć, że jest jej całkowicie pozbawiona. Alergicy muszą więc pamiętać o jej delikatnym traktowaniu. Niewłaściwe produkty mogą pogorszyć jej stan. Wszelkie zmiany skórne wymagają leczenia. W innym wypadku alergia może rozwinąć się w poważne problemy skórne.

Pielęgnacja skóry alergicznej

Pielęgnacja skóry alergicznej nie należy do najłatwiejszych. Wymaga wiele cierpliwości i uporu. Regularna pielęgnacja zapewni zdrowy wygląd. Zmniejszy także pojawiające się, dokuczliwe objawy. Najważniejszym krokiem jest unikanie kontaktu ze szkodliwymi alergenami. W ten sposób chronimy ciało przed działaniem czynników, które mu zagrażają. Skóra alergiczna jest sucha, a więc potrzebuje nawilżenia. Nie można dopuścić do jej większego przesuszenia, co często powodują kosmetyki z alkoholem. Alergicy powinni unikać tego typu substancji w produktach do pielęgnacji. Podrażnienia wywołują także wszelkie barwniki i kompozycje zapachowe. Substancje drażniące mogą wywołać stan zapalny skóry, dlatego warto stosować kosmetyki bezzapachowe. Idealnym rozwiązaniem dla alergika będą kosmetyki hipoalergiczne. Pielęgnacja powinna opierać się na kosmetykach zawierających substancje nawilżające i łagodzące. alergicznaKojące składniki zmniejszają objawy alergii skórnej. Wyciszają jej stan zapalny, przez co skóra szybciej się regeneruje. W prawidłowej pielęgnacji nie można zapominać o temperaturze wody. Nie powinna być wyższa niż temperatura naszego ciała. Gorąca woda tylko wzmaga świąd oraz rumień skóry. Osoby ze skórą skłonną do alergii nie mogą zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Kremy z filtrem aplikowane na skórę zapewnią jej barierę ochronną przed promieniowaniem słonecznym.

Skóra alergiczna jest trudna w codziennej pielęgnacji. Jednak jej delikatne traktowanie utrzymuje ją w dobrej kondycji. Posiadacze tego typu skóry muszą dbać o nią każdego dnia, bez względu na porę roku. Zarówno zimą jak i latem ciało potrzebuje nawilżenia i ochrony. Wybierajmy więc kosmetyki dedykowane skórze alergicznej i cieszmy się zdrowym ciałem, bez żadnych podrażnień.

Katarzyna Antos