jak walczyć z uczuleniem

Alergia skórna jest bardzo uciążliwa, tym bardziej jeśli jej objawy występują w tak widocznych miejscach jak twarz czy dłonie. Jak walczyć z uczuleniem?

Alergia skórna

Uczulenie skórne czy inaczej nazywana alergia kontaktowa to wynik reakcji organizmu na działanie alergenów. Komórki skóry mogą reagować obrzękiem czy innymi niepokojącymi zmianami. Problem jest o tyle poważny, gdy alergia rozwija się w chorobę skórną jak np. atopowe zapalenie skóry. Wtedy leczenie jest długotrwałe a jego rezultaty nie zawsze utożsamiane z naszymi oczekiwaniami. Objawy alergii skórnej pojawiają się zazwyczaj natychmiastowo po kontakcie z danym alergenem. Przedmiot zawierający nikiel czy nowy kosmetyk może pozostawić na skórze ślad. Zadrapania, rany i zaczerwienie nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Towarzysze alergii mogą zniknąć, jeśli tylko zadbamy o skórę i zastosujemy właściwe atak na alergeny.

Alergia skórna – jak walczyć z uczuleniem?

Podstawową zasadą walki z alergią skórną jest unikanie alergenu. Im mniejszy kontakt z alergenem lub najlepiej jego całkowity brak, tym mniejsze ryzyko reakcji alergicznych. W przypadku kosmetyków, biżuterii czy ubrać należy sprawdzać dokładnie ich skład. Wystąpienie na liście któregoś ze składników uczulających powinno być dla alergika sygnałem alarmowym. Jeśli kolczyki, które otrzymaliśmy w prezencie są warte fortunę i prezentują się przepięknie, ale po ich założeniu pieką nas uszy, to najprawdopodobniej efekt uczulenia. Objawy reakcji skóry możemy zniwelować lekami przeciwhistaminowymi. Dobrą opcją będzie aplikacja maści lub kremu z hydrokortyzonem, który zniweluje obrzęk i rumień skóry. Pokrzywka szybciej zniknie, a świąd przestanie nam dokuczać. Tego typu środki stosujemy miejscowo. Większość z nich jest dostępna w aptece bez recepty. Domowe sposoby również sprawdzają się na alergie skórne. alergieKąpiel w wodzie z dodatkiem płatków owsianych złagodzi jej stan zapalny. Na poważne podrażnienia skórne i objawy atopowego zapalenia skóry lekarz może zlecić stosowanie glikokortykosteroidów. To silne środki sterydowe, więc nie wolno przyjmować ich bez zgody i zaleceń lekarza. Walka z uczuleniem to także zdrowa dieta i aktywny tryb życia. Wzmocniony układ odpornościowy będzie lepiej chronił nas przed atakiem alergenów.

Alergia skórna to problem wielu osób, ale dzięki odpowiednim metodom można z nią skutecznie walczyć. Niektóre objawy przemijają, szybko przywracając skórze dawny wygląd, inne zaś mogą towarzyszyć nam przez całe życie.Najważniejsze abyśmy dbali o skórę i trzymali się z dala od alergenów.

Katarzyna Antos