atopowe-zapalenie-skory-u-dzieci

Z roku na rok wzrasta liczba osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, czyli przewlekłą chorobę charakteryzującą się typową morfologią i lokalizacją zmian skórnych. Szacuje się, że w ciągu ostatnich 30 lat częstość występowania tego schorzenia wzrosła 2-3-krotnie. Z przeprowadzonych badań wynika, iż w wysoko rozwiniętych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej z atopowym zapaleniem skóry zmaga się 10-20% dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (Ewa Teresiak i in. 2006).

Atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne, natomiast czynniki środowiskowe mogą nasilać objawy choroby. Przypadłość ta charakteryzuje się występowaniem zmian skórnych oraz silnym świądem (Nowicki, 2009). AZS jest chorobą przewlekłą, której pierwsze objawy zazwyczaj pojawiają się we wczesnym dzieciństwie.

Atopowe zapalenie skóry – choroba przewlekła i nawrotowa

Mechanizm powstawania AZS związany jest z defektem bariery naskórkowej, u dzieci i osób dorosłych dotkniętych tą przypadłością obserwuje się zmniejszenie ilości lipidów międzykomórkowych, które m.in. pełnią rolę elementu budulcowego skóry. W rezultacie dochodzi do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody, skóra staje się sucha, czemu towarzyszy dokuczliwy świąd.  Ten ostatni prowokuje dziecko do drapania, co z kolei prowadzi do mechanicznego uszkodzenia skóry i ułatwia wnikanie do organizmu bakterii oraz substancji obcych. W ten sposób powstaje błędne koło napędu AZS.

Codzienna ochrona skóry małego atopika

W przypadku dzieci zmagających się z atopowym zapaleniem skóry, niezwykle ważne jest unikanie gorących kąpieli. Rodzice powinni zadbać o to, aby woda w wanience była letnia, zaś sama kąpiel nie trwała zbyt długo (optymalnie 5-10 minut).  Należy stosować specjalne emulsje emolientowe, a unikać mydeł i żeli pod prysznic, ponieważ wysuszają one skórę.  Po kąpieli skórę dziecka powinno się delikatnie osuszyć ręcznikiem  i użyć odpowiedniego specyfiku bogatego w emolienty.

skora-atopowa

Niezwykle istotną rolę odgrywa również wyrobienie w sobie prawidłowych nawyków dotyczących codziennych czynności. Rodzice małego atopika nie powinni doprowadzać do przegrzania skóry dziecka. Pociechę należy ubierać „na cebulkę”, wybierając odzież uszytą z przewiewnych, niekrępujących ruchu materiałów, najlepiej z bawełny. Małemu atopikowi nie powinno zakładać się wełnianych swetrów, czapek, szalików i rękawiczek, ponieważ mogą one podrażniać wrażliwą skórę i nasilać swędzenie.

Rodzice dzieci borykających się z AZS powinni zadbać o to, aby w mieszkaniu było jak najmniej roztoczy. Ich rezerwuarem są dywany, zasłony, poduszki oraz elementy dekoracyjne ustawione na meblach. Aby zredukować liczbę roztoczy, należy regularnie sprzątać mieszkanie, warto też zakupić odkurzacz wyposażony w specjalne filtry. Pościel małego atopika powinno zmieniać się raz w tygodniu, jednocześnie dwa razy dziennie należy wietrzyć mieszkanie przez co najmniej 20 minut.  

Rodzice dzieci zmagających się z atopowym zapaleniem skóry powinni też pomyśleć o zakupie pościeli wykonanej specjalnie z myślą o alergikach.  Przy jej produkcji wykorzystuje się materiały hipoalergiczne, które przepuszczają powietrze, a zatrzymują roztocza.

Należy też zwrócić uwagę na dietę maluszka. Wskazane jest wprowadzenie do niej ryb morskich, nasion dyni i słonecznika, oleju z wiesiołka oraz oliwy. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają w nawilżeniu skóry od wewnątrz. Warto też rozważyć podanie dziecku tranu (oleju z wątroby dorsza) – przyniesie on dwojaką korzyść. Nie tylko poprawi nawilżenie skóry, ale też wzmocni odporność maluszka.. Należy tylko pamiętać o tym, aby dostosować dawkę preparatu do wieku dziecka.