Filtry UV

Latem nasza skóra jest narażona na działanie szkodliwych promieni UV. W celu ochrony jej zdrowia i pięknego wyglądu zaleca się stosowanie kosmetyków, które przeciwdziałają skutkom opalania. Oprócz produktów dostępnych na rynku, wyróżniamy także naturalne filtry UV. Co zapewni skórze ochronę?

Promieniowanie UV

Wyróżniamy dwa rodzaje promieniowania słonecznego – UVA i UVB. Pierwszy typ, czyli UVA to większość promieni, które docierają do naszej planety i skóry. To właśnie one są odpowiedzialne za proces fotostarzenia. Przez UVA powstają zmarszczki i przebarwienia skórne. Nie ważne czy na niebie są chmury, czy jesteśmy właśnie w szklarni, tam również docierają szkodliwe promienie, wnikając w głębokie warstwy naszego ciała. Drugim rodzajem jest promieniowanie UVB, czyli zaledwie namiastka słońca. Jednak i ona nie służy zdrowej skórze – wysusza ją i podrażnia, powodując uszkodzenia naskórka. To promieniowanie nie przechodzi przez chmury czy szkło, więc tyle dobrego. Bez względu na pogodę skórę trzeba chronić, zwłaszcza latem. Naturalne filtry UV pomogą nam zabezpieczyć ją przed słońcem. Które produkty mogą poszczycić się takimi właściwościami?

Olejek z pestek malin

Maliny cieszą się dużym uznaniem nie tylko w kwestii smaku, ale także pielęgnacji skóry. Olejek z pestek malin ma właściwości przeciwsłoneczne. Tego typu produkt nawilża skórę, ujędrnia ją i wspomaga produkcję kolagenu. Niepozorny olejek może zapewnić nam ochronę przed UVB nawet w wysokości 50 SPF. To już wysoka ochrona, więc warto poszukać tego olejku w składzie kosmetyków do opalania. Maliny działają także przeciwzmarszczkowo, więc nie tylko latem warto je jeść i stosować na skórę.

Olej z awokado

Wiemy, że awokado to bardzo zdrowy owoc. Wiedzą o tym także producenci kosmetyków. Naturalny filtr UV w postaci oleju z awokado to ochrona przed słońcem w wysokości ok. 15 SPF. Taki średni filtr przeciwsłoneczny możemy stosować w codziennej pielęgnacji cery przez cały rok, nie tylko latem. Olej z awokado to bogactwo nawilżenia i witamin. Dzięki niemu skóra będzie wolna od podrażnień i chroniona także w jej głębszych warstwach.oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek

Oliwa jest jednym z dawnych sposobów ochrony skóry przed słońcem. Naturalne substancje roślinne oferują nam filtr 8 SPF. Co ważne, oliwa z oliwek  działa antyalergicznie. Dodatkowo doskonale nawilża i ujędrnia ciało. Zapobiega starzeniu się skóry, ale równie dobrze sprawdzi się na włosach czy paznokciach. Pamiętajmy jednak, że to za niska ochrona jak na nasze polskie warunki, więc pamiętajmy o innych produktach, ze znacznie wyższym filtrem.

Katarzyna Antos