leki na AZS

Atopowe zapalenie skóry to przypadłość, której objawy są widoczne na ciele chorego. Schorzenie wymaga leczenia. Leki stosowane w atopowym zapaleniu skóry pozwalają alergikom na bardziej komfortowe życie.

Atopowe zapalenie skóry

Przewlekła choroba jaką jest atopowe zapalenie skóry, ma podłoże genetyczne. Dawniej było to raczej rzadkie schorzenie, a dziś choruje na nie nawet jedna trzecia populacji. Alergeny zewnętrzne atakują układ immunologiczny, także skórę, co skutkuje niepokojącymi objawami. Stan zapalny skóry przy AZS jest niezwykle dokuczliwy. Uporczywy świąd, wysypka i rumień to najbardziej charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry. Choroba wymaga leczenia. Jakie leki stosuje się na nią najczęściej?

Leki przeciwzapalne

W leczeniu atopowego zapalenia skóry stosuje się nowoczesne leki przeciwzapalne. Środki tego typu niwelują świąd i zmniejszają stan zapalny skóry. Łagodzą dokuczliwe i widoczne objawy. Najbardziej powszechne leki to takrolimus i pimekrolimus. Leki pomagają w odbudowie uszkodzonego naskórka.

Leki immunosupresyjne

Leki immunosupresyjne obniżają aktywność układu immunologicznego. W leczeniu AZS, stosowane są jako leki ogólne lub miejscowe. Osłabiają reakcje alergiczne. Niestety to dość drogie środki lecznicze. Te, wykorzystywane do terapii skóry, mają formę maści i kremów, które palikuje się na dane miejsce ciała.

Steroidy

Przy atopowym zapaleniu skóry wykorzystywane są kortykosteroidy, czyli leki z grupy steroidów. Wykazują silne działanie przeciwzapalne. Zmniejszają obrzęk skóry, rumień oraz świąd. Ze względu na dość silne działanie, należy przyjmować je pod ścisłą kontrolą lekarza, nie przesadzając z ich ilością. Zbyt duża dawka leków tego typu skutkuje niepożądanymi objawami. Te środki także występują w postaci maści i kremów.

Maści natłuszczające

AZSKremy czy maści natłuszczające również zaliczane są do form leczenia AZS. Regenerują naskórek i łagodzą wszelkie zmiany atopowe. Stosuje się je miejscowo, aplikując na wrażliwą skórę. Maści dostępne w aptekach zawierają składniki, które odbudowują barierę ochronną skóry, która w mechanizmie choroby zostaje zaburzona.

Leki na atopowe zapalenie skóry powinny być dobrane przez lekarza. Nie można stosować ich na własną rękę, ponieważ mogłyby tylko zaszkodzić chorej skórze. Zanim więc wybierzemy metodę leczenia, skonsultujmy się z lekarzem.

Katarzyna Antos