AZS to przewlekłe zapalenie skóry. Towarzyszą mu nieprzyjemne objawy jak suchość i łuszczenie się skóry, uporczywy świąd. Często AZS współwystępuje z astmą oskrzelową oraz alergicznym nieżytem nosa. Ryzyko zachorowań wzrasta w krajach uprzemysłowionych, choroba częściej atakuje dzieci.
Na co dzień – mamy niewielki wpływ na to, jak choroba będzie przebiegać. Przede wszystkim konieczne jest podjęcie leczenia. Jeżeli chodzi o codzienne życie z AZS – bardzo ważna jest profilaktyka. Polega ona na eliminowaniu sytuacji, w których zmiany skórne i dolegliwości mogłyby się nasilić. Należy zatem unikać zmian temperatury, chlorowanej wody, częstego mycia skóry, preparatów ją wysuszających. Często konieczne jest też utrzymywanie odpowiedniej diety – unikanie produktów wysokoprzetworzonych, a także alkoholu, papierosów, mocnej kawy czy herbaty. ATZ jest chorobą, która ma nieprzewidywalny przebieg. Czasami u dzieci problemy skórne mijają po 3 roku życia, mogą jednak trwać aż do okresu dojrzewania i dłużej. Niektórzy cierpią na AZS przez całe życie – mogą się zdarzać jej nawroty. Na stopień nasilenia AZS u osób dorosłych duży wpływ ma również psychika. Dlatego u osób z ostrą postacią choroby stosowane są także leki przeciwdepresyjne.
Atopowe zapalenie skóry nie jest uleczalne – można jedynie minimalizować jego objawy. Ważne jest, by nauczyć się funkcjonować z chorobą na co dzień, co nie jest łatwe, bowiem choroby skórne są negatywnie odbierane społecznie. Warto pamiętać, że AZS nie jest chorobą zakaźną nawet przy bardzo bliskim kontakcie z osobą chorą ryzyko nie występuje.