Rola preparatów probiotycznych w leczeniu AZS
W procesie dojrzewania układu immunologicznego duże znaczenie odgrywają bakterie naturalnie zasiedlające organizm człowieka. To właśnie one jako pierwsze mają styczność z patogenami. Mikroflora jelitowa odpowiada więc pośrednio za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie systemu odpornościowego. Jeśli układ immunologiczny nie jest w pełni dojrzały, często dochodzi do rozwoju schorzeń o podłożu alergicznym, w tym alergii pokarmowej i atopowego zapalenia skóry.
Skład mikroflory jelitowej można modyfikować, stosując probiotyki, czyli żywe, starannie wyselekcjonowane mikroorganizmy, zazwyczaj bakterie kwasu mlekowego, o udokumentowanym działaniu prozdrowotnym. Stosowane w odpowiedniej dawce wywołują korzystny efekt w organizmie gospodarza. Działanie takie wykazują m.in. szczepy Lactobacillus paracasei i Lactobacillus casei.
Przykładem probiotyku jest doustny preparat Latopic®, który jako jedyny na rynku zawiera starannie wyselekcjonowane polskie szczepy bakterii kwasu mlekowego przebadane na polskich dzieciach. Obecność właśnie tych bakterii jest kluczowa, bowiem w poszczególnych szerokościach geograficznych skład fizjologicznej mikroflory człowieka może się różnić ze względu na odmienny sposób odżywiania. Saszetka preparatu Latopic® zawiera aż 1mld bakterii – 3 opatentowane szczepy liofilizowanych bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 oraz Lactobacillus casei ŁOCK 0900.
Preparat Latopic® odpowiada m.in. za regulację pracy układu immunologicznego. Ponadto przyczynia się też do uszczelnienia bariery jelitowej, która w przypadku AZS ulega rozszczelnieniu, co z kolei ułatwia wnikanie patogenów. Preparat ten powoduje też zmniejszenie nasilenia oraz rozległości zmian skórnych.
Kompleksowe postępowanie w przypadku chorób alergicznych
W przypadku osób zmagających się z alergią pokarmową i/lub AZS ważne jest kompleksowe postępowanie. Probiotyki działają od wewnątrz na przyczynę alergii, podczas gdy emolienty łagodzą jej zewnętrzne objawy.
Przykładem specyfików pomocnych w łagodzeniu objawów AZS jest specjalistyczna linia emolientów Latopic®, która została opracowana z myślą o pielęgnacji skóry atopowej, suchej i skłonnej do podrażnień. Preparaty, które wchodzą jej w skład, można stosować już od 1. dnia życia. Emolienty Latopic® jako jedyne na rynku zawierają metabolity bakterii Lactobacillus, które działają przeciwdrobnoustrojowo i ograniczają rozwój gronkowca złocistego. W skład wspomnianych produktów wchodzą również substancje przeciwświądowe – polidokanol oraz kompleks przeciwświądowy (wosk z ziaren jęczmienia, olej arganowy, ekstrakt z masła shea).
Specjalistyczna linia emolientów Latopic® zawiera następujące produkty: krem do twarzy i ciała, emulsję do ciała oraz emulsję do kąpieli.
Więcej informacji na temat preparatów Latopic® znajdziesz na stronie www.latopic.pl
Bibliografia
- Nowicki Roman; Co nowego w leczeniu atopowego zapalenia skóry; 2009, Post Dermatol Alergol, XXVI; 5: 350-353
- Robinson Frankie; Alergia pokarmowa; Brytyjska Fundacja ds. Żywienia, pttz.org/raporty/alergia_pok.doc
- Szepietowski Jacek, Kaszuba Andrzej, Adamski Zygmunt, Placek Waldemar, Salomon Joanna; Emolienty w leczeniu schorzeń dermatologicznych: stanowisko grupy ekspertów; 2011; t. 13; nr 4: 209-214
- Silny Wojciech, Czarnecka-Operacz Magdalena, Gliński Wiesław, Samochocki Zbigniew, Jenerowicz Dorota; Atopowe zapalenie skóry – współczesne poglądy na patomechanizm oraz metody postępowania diagnostyczno-leczniczego. Stanowisko grupy specjalistów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego; 2010; Post Dermatol Alergol; XXVII; 5: 365-383
- Traczyk Władysław, Gołąb Bogusław; Anatomia i fizjologia człowieka; 1997; TUR
Artykuł sponsorowany