atopowe-zapalenie-skory

Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia. Jak wygląda leczenie atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry to w obecnych czasach powszechne schorzenie skórne, które dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci. Charakterystyczny świąd czy wysypka to tylko niektóre z najczęściej towarzyszących mu objawów. AZS bardzo często związane jest z alergią. Przyczyny choroby mogą być różne. Szukać ich można w skłonnościach genetycznych czy wszelkich czynnikach zewnętrznych takich jak pyłki czy bakterie. Choroba wymaga nie tylko właściwej pielęgnacji wrażliwej skóry ale przede wszystkim jej leczenia.

Leczenie sterydowe

Zapalenie skóry można leczyć za pomocą terapii sterydami. Preparaty sterydowe są silne i nie można stosować ich na całą powierzchnię ciała a przede wszystkim na twarz. Takie zachowanie grozi rozwojem trądziku, przypominającego trądzik różowaty. Zaczerwienienie skóry może okazać się w takim przypadku trwałe. Steroidy stosuje się tylko według ścisłych zaleceń lekarza dermatologa. Taka terapia zwykle trwa krótko, a dawkowanie musi być dokładnie dobrane do danego przypadku choroby. Leki mogą być doustne lub do stosowania na określone partie ciała.

Stosowanie emolientów i humektantów

azs

Emolienty, choć nie są lekami, również zaliczają się do terapii atopowego zapalenia skóry. Te preparaty natłuszczające skórę, odgrywają ważną rolę w jej ochronie i regeneracji. Pochłaniają one wilgoć z otoczenia, dzięki czemu skóra pozostaje odpowiednio nawilżona, co jest istotne w przypadku atopii. Emolienty są stosowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry o małym czy też średnim charakterze. Dopiero gdy te specyfiki są niewystarczające, rozważa się terapię farmakologiczną. Zanim więc sięgniemy po silnie działające farmaceutyki, warto wypróbować specjalistyczne produkty w postaci emolientów. Humektanty działają podobnie, zatrzymując wodę w skórze. Łączone razem z emolientami, zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia. Nie zatykają porów i zapobiegają wysuszaniu się wrażliwej skóry atopowej.

Atopowe zapalenie skóry można całkowicie wyleczyć. Wszystko zależy od intensywności objawów i przebiegu choroby. Zdarza się jednak, że jej objawy utrzymują się przez długie lata a nawet całe życie. Wybór właściwej metody leczenia umożliwi skuteczną walkę z niechcianym, atopowym zapaleniem skóry. Bez względu na decyzję, musimy pamiętać o regularnej pielęgnacji naszego ciała.