atopowe-zapalenie-skory-twarzy

Atopowe zapalenie skóry twarzy to choroba, która występuje bardzo często. Występuje zarówno u niemowląt jak i osób starszych.

Ta niezakaźna choroba skóry jest przewlekła. W większości dotyczy osób zamieszkałych zachodnie cywilizacje. Liczb chorych wciąż wzrasta.

Objawy choroby

Objawy atopowego zapalenia skóry twarzy są różne. Mogą być zależne od danych pór roku czy dnia. Pojawiają się już u niemowląt. Suche i szorstkie miejsca na skórze  świadczą o chorobie. Zwykle obejmują policzki, ale mogą rozprzestrzenić się także na inne miejsca ciała. Na podrażnionych i suchych obszarach skóry bardzo często pojawiają się pęknięcia czy pęcherze, które mogą być bolesne. Skóra łuszczy się, jest ciągle zaczerwieniona i może krwawić. Takie objawy bardzo mocno wpływają na samoocenę i kompleksy. Osoby borykające się z atopowym zapaleniem skóry twarzy często izolują się od społeczeństwa, zmieniając swój tryb życia. Wstydzą się swojego problemu i wyglądu twarzy.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry twarzy

Przyczyn choroby, badacze doszukują się wszędzie. Czynnikiem, który może decydować obecności choroby są bez wątpienia geny. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia jest wyższe, jeżeli rodziców również dotyczył ten skórny problem. Wiele alergii także powoduje tego typu stany zapalne skóry twarzy. Klimat i zanieczyszczenie środowiska także oddziałują na nasze zdrowie. Szczególnie narażone są kobiety i dzieci, zamieszkałe w krajach wysoko rozwiniętych. Niektóre pokarmy mogą zawierać alergeny, wzmacniające objawy choroby. Do takich szkodliwych czynników zalicza się roztocza kurzu, detergenty czy też orzechy. AZS wzmaga również stres.

Pielęgnacja skóry twarzy

azs

Osoby chorujące na atopowe zapalnie skóry twarzy muszą pamiętać o właściwej pielęgnacji. Sucha skra wymaga odpowiedniego nawilżenia, które zapewni stosowanie emolientów. Wszelkie mleczka, emulsje i kremy ujędrnią skórę, ochronią przed drażniącymi czynnikami a przede wszystkim zapewnią jej właściwy poziom wilgotności. Emolienty działają także regeneracyjnie i przeciwzapalnie, przynosząc ulgę wrażliwej skórze i zmniejszając uporczywy świąd. Stosowanie takich preparatów powinno stanowić codzienną podstawę pielęgnacji każdej osoby cierpiących na azs twarzy.

Atopowe zapalenie skóry twarzy to niezwykle dokuczliwa choroba skóry. Właściwa pielęgnacja i dbanie o skórę pozwoli zniwelować jej objawy i poprawi wygląd, podnosząc tym samym naszą samoocenę.