Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry (AZS)

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem atopowym, egzemą czy świerzbiączką, zalicza się do atopowych chorób skóry.

Przyczyna tej przypadłości nie jest znana. Z przeprowadzonych badań wynika, iż atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. U osób, które zmagają się z egzemą, dochodzi do nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Organizm chorego niewłaściwie ocenia ryzyko i tym samym nadprodukuje przeciwciała IgE skierowane przeciwko niegroźnym antygenom tj. pyłki drzew. Niektórzy lekarze uważają atopowe zapalenie skóry za chorobę psychosomatyczną. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, wskutek kontaktu z mydłem, jajkiem itp. tracą płaszcz lipidowy, który pełni funkcję obronną.

Wśród symptomów AZS wymienia się:

1) zaczerwienienie i suchość skóry,

2) swędzenie,

3) skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych.

Zmiany dermatologiczne najczęściej obejmują łokcie, kolana, twarz i szyję. Świerzbiączce często towarzyszą schorzenia atopowe tj. astma oskrzelowa, katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. U osób dotkniętych AZS często występuje odruch Dennie-Morgana. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą. Czasem objawy ustępują, by za chwilę powrócić. Wprawdzie stres nie wywołuje świerzbiączki, ale nasila jej objawy.

Wśród kryteriów rozpoznawczych atopowego zapalenia skóry wymienia się:

1) świąd,

2) typowe umiejscowienie,

3) przewlekły i nawrotowy charakter,

4) atopia w wywiadzie rodzinnym,

5) suchość skóry,

6) rogowacenie przymieszkowe,

7) natychmiastowe odczyny skórne,

8) podwyższone stężenie przeciwciał IgE w surowicy,

9) nietolerancja wełny.

Lekarze często mylą atopowe zapalenie skóry z łuszczycą.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: