Atopowe zapalenie skóry, zwane też wypryskiem atopowym, egzemą czy świerzbiączką, zalicza się do atopowych chorób skóry.

Przyczyna tej przypadłości nie jest znana. Z przeprowadzonych badań wynika, iż atopowe zapalenie skóry ma podłoże genetyczne. U osób, które zmagają się z egzemą, dochodzi do nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Organizm chorego niewłaściwie ocenia ryzyko i tym samym nadprodukuje przeciwciała IgE skierowane przeciwko niegroźnym antygenom tj. pyłki drzew. Niektórzy lekarze uważają atopowe zapalenie skóry za chorobę psychosomatyczną. Osoby, które zmagają się z tą przypadłością, wskutek kontaktu z mydłem, jajkiem itp. tracą płaszcz lipidowy, który pełni funkcję obronną.

Wśród symptomów AZS wymienia się:

1) zaczerwienienie i suchość skóry,

2) swędzenie,

3) skłonność do nawrotowych zakażeń bakteryjnych.

Zmiany dermatologiczne najczęściej obejmują łokcie, kolana, twarz i szyję. Świerzbiączce często towarzyszą schorzenia atopowe tj. astma oskrzelowa, katar sienny czy alergiczne zapalenie spojówek. U osób dotkniętych AZS często występuje odruch Dennie-Morgana. Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą. Czasem objawy ustępują, by za chwilę powrócić. Wprawdzie stres nie wywołuje świerzbiączki, ale nasila jej objawy.

Wśród kryteriów rozpoznawczych atopowego zapalenia skóry wymienia się:

1) świąd,

2) typowe umiejscowienie,

3) przewlekły i nawrotowy charakter,

4) atopia w wywiadzie rodzinnym,

5) suchość skóry,

6) rogowacenie przymieszkowe,

7) natychmiastowe odczyny skórne,

8) podwyższone stężenie przeciwciał IgE w surowicy,

9) nietolerancja wełny.

Lekarze często mylą atopowe zapalenie skóry z łuszczycą.