Co to jest atopowe zapalenie skóry i czego przy tym unikać? Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba uwarunkowana genetycznie. Jest to nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu.

Skóra chorego nadmiernie i nieprawidłowo odpowiada na alergeny. Objawia się zaczerwienieniem w konkretnych miejscach, skóra może się łuszczyć. Może nawet dojść do powstawania ranek i nieestetycznych grudek. Chory często odczuwa ogromny dyskomfort z tym związany, skóra w pewnych miejscach swędzi, co zmusza do częstego drapania. To jeszcze bardziej pogarsza jej stan.

Atopowe zapalenie skóry może objawiać się też poprzez astmę oskrzelową, katar sienny czy zapaleniem spojówek. Przyjmuje się, ze choroba może zaatakować w każdym wieku, jednak najczęściej objawy pojawiają się już we wczesnym dzieciństwie.

Alergeny odpowiedzialne za zapalenie można podzielić na dwie kategorie: pokarmowe i wziewne. Pokarmowe to m. in. mleko i produkty mleczne, soja, jaja kurze, ryby czy orzechy. Alergeny pokarmowe częściej mają wpływ na organizm dzieci, u których np. przepuszczalność błony śluzowej układu pokarmowego jest większa. Z kolei z czasem może rozwinąć się alergia na czynniki z zewnątrz. Do grupy alergenów wziewnych należą roztocza, pyłki roślin, czy te pochodzenia zwierzęcego jak sierść, ślina, naskórek. Zdarza się, że dolegliwości nasilają się głownie w okresie wiosny i lata.

O skórę atopową trzeba odpowiednio dbać – najlepiej po konsultacji z lekarzem, który przepisze odpowiednie leki oraz doradzi w sprawie pielęgnacji specjalnymi kosmetykami.