sucha skóra

Rodzaj cery zależy od wielu czynników. W dużej mierze zależy od genetyki, diety i formy pielęgnacji. Dobór kosmetyków jest niezwykle ważny, ponieważ niewłaściwe produkty mogą zniszczyć skórę. Jak pielęgnować suchą skórę?

Przyczyny suchej skóry

Skóra potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Nawilżamy ją nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz, przez picie dużej ilości wody i właściwą dietę. Nasza skóra zawiera substancje tłuszczowe, które zapobiegają utracie wody. Wewnątrz komórek warstwy rogowej naskórka znajduje się naturalny czynnik nawilżający, czyli tzw. NMF. Jego niedobór często jest główną przyczyną suchości skóry. Schorzenia dermatologiczne takie jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca także mogą przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. Opalanie, klimatyzacja czy niedobory witaminy – na stan cery składa się mnóstwo czynników. Czasem niewielka zmiana może pomóc w odzyskaniu pięknej i zdrowej skóry.

Pielęgnacja suchej skóry

Sucha skóra jest dość wymagająca. Być może do suchości doszło z powodu choroby czy niewłaściwych kosmetyków. Wtedy pomoże szybka i skuteczna pielęgnacja. Forma pielęgnacji zależy od stanu skóry i przyczyny problemu. Na cerę tego typu szkodzi gorąca woda. Dodatkowo podrażnia i tak wysuszoną powierzchnię, więc oszczędźmy jej takich tortur. Odpowiednie produkty myjące pomogą oczyścić skórę, ale jej nie uszkodzą. Najlepiej wybierać takie składniki jak alkohole tłuszczowe, emolienty czy olejki. Zdecydowanie nie poleca się do mycia mydła czy soli do kąpieli.

Mycie skóry to nie wszystko, ponieważ pielęgnacja obejmuje także aplikację preparatów, które ją dobrze nawilżą i zregenerują. Kosmetyki natłuszczające i nawilżające sprawią, że skóra będzie miękka i gładka w dotyku. Sucha cera często jest też alergiczna, dlatego lepiej unikać drażniących zapachów, barwników i innych substancji uczulających. Lepsze będą produkty hipoalergiczne. W składzie produktów szukajmy witaminy C czy retinolu. Witamina C działa pozytywnie na skórę i powinna być dawkowana zewnętrznie przez cały rok, także latem. Jednak wtedy nie możemy zapominać o ochronie w postaci filtra przeciwsłonecznego. Świąd czy pieczenie to typowe oznaki suchej skóry, które wzmagają się latem oraz zimą. W tym czasie szczególnie dbajmy o cerę, chroniąc ją przed temperaturą.

sucha skóraDemakijaż to również istotna kwestia. Toniki a alkoholem to kosmetyki, których powinniśmy unikać w przypadku suchej skóry. Postawmy na delikatne formuły z olejkami czy mleczka, które nie uszkodzą naskórka, a skutecznie usuną resztki makijażu. W sklepach dostępne są także płyny micelarne do suchej skóry czy pianki lub żele o kojącej formule.

Cerze tego rodzaju nie służy nadmierna ekspozycja na słońce i suche powietrze. Warto zadbać o jego stan w pomieszczeniach, w których przebywamy. W sezonie letnim należy stosować kosmetyki przeciwsłoneczne, które ochronią cerę przed poparzeniami i zapewnią zdrową wygląd na długi czas.

Katarzyna Antos