Trądzik to zmora nie tylko nastolatków. Równie często miewają go osoby dorosłe. Zmiany skórne mogą być spowodowane niewłaściwą dietą, leczeniem czy alergią. Bez względu na przyczynę są dość uciążliwe. Alternatywą dla kosmetyków i farmaceutyków są naturalne środki, dostępne w naszej kuchni. Jak wykorzystać drożdże i inne produkty na trądzik?
Problemy cery
Problematyczna skóra to dla niektórych powód do kompleksów. Krosty, przebarwienia nie nadają skórze uroku. Zwykle są zakrywane na wszelkie sposoby. Sprawiają, że ludzie unikają kąpieli w basenie czy wizyt w SPA, gdzie makijaż nie jest raczej wskazany. Trądzik pojawia się nie tylko w okresie dorastania, kiedy buzują hormony. Często widoczny jest u osób dorosłych. Walka z nim nie zawsze musi ograniczać się do korzystania z leków opartych na sterydach czy innych związkach chemicznych, szkodliwych dla organizmu. Bardziej naturalne metody walki z trądzikiem mogą okazać się skuteczne, a już na pewno bezpieczne i zdrowsze dla wrażliwej skóry. Które z nich warto wypróbować?
Drożdże
Drożdże w pierwszej kolejności utożsamiane są z pysznym ciastem i wszelkim pieczywem. I już wyobrażamy sobie ich charakterystyczny zapach. Drożdże to idealny środek na trądzik. Jest tani a skuteczny. Dostaniemy go w każdym sklepie spożywczym. Możemy stosować drożdże dwojako. Doustnie lub jako maskę na skórę. Drożdżowy koktajl może nie jest zbyt smaczny, ale regularnie wypijany poprawi stan cery. Maseczka z drożdży zniweluje zmiany. Wystarczy rozrobić drożdże z mlekiem i odrobiną oliwy. Po wyschnięciu spłukujemy maseczkę,którą wykonujemy raz w tygodniu. Posiadaczki każdej cery mogą zafundować sobie taki domowy zabieg. Gwarantujemy, że nic wam od niej na twarzy nie wyrośnie, oprócz szerokiego uśmiechu z widocznych efektów.
Ogórek, cytryna i aloes
Cytryna niweluje przebarwienia, ponieważ sok z owocu ma działanie rozjaśniające. Woda z dodatkiem cytryny zastąpi nam chemiczny tonik z drogerii. Podobnie jak woda z ogórkiem, który działa kojąco, odświeżająco i łagodząco na cerę. Zielony świeży ogórek nawilży skórę. Aloes również działa cuda na cerę trądzikową. Sok z aloesu wspomoże regenerację cery. Doskonale ją nawilży i zmniejszy zaczerwienienie. W sklepach zielarskich znajdziemy także żel aloesowy, który może okazać się niezastąpionym kosmetykiem, nie tylko na trądzik.
Spirytus i woda utleniona
Tego typu środki odkażające wspomagają leczenie trądziku, ale warto obchodzić się z nimi ostrożnie. Są dość silne i mogą dodatkowo podrażnić naszą cerę. Najlepiej stosować je punktowo, przemywając problematyczne miejsca. Szybko wysuszą krosty. Przy silnym trądziku, dermatolog może przepisać specjalny tonik na bazie spirytusu, jednak takich środków nie zaleca się stosować przed długi czas.
Katarzyna Antos