liszajec zakaźny

Niektóre z chorób skóry są trudne w leczeniu. Wiele z nich dotyka najmłodszych. Jak objawia się liszajec zakaźny u dziecka? W jaki sposób można leczyć chorobę?

Liszajec zakaźny

Wśród chorób skórnych nie sposób pominąć tych zakaźnych, które są zaraźliwe i niebezpieczne dla zdrowia. Liszajec zakaźny jest wywoływany przez bakterie. Najbardziej narażoną grupą osób są dzieci od 2 do 6 lat. Najłatwiej zarazić się chorobą poprzez kontakt z osobą zarażoną, co w przypadku przedszkoli czy szkół jest dość prawdopodobne. Objawy choroby pojawiają się bardzo szybo i trudno pomylić je z innym schorzeniem skórnym.

Objawy choroby

Najbardziej charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest wysypka. Może być zlokalizowana na nosie, okolicy ust, szyi, kończynach czy pupie niemowlaka. Ciepła i wilgotna skóra sprzyja rozwojowi bakterii. Wysypka objawia się przez pęcherzyki, wypełnione płynem, które pękają, wydzielając ropę. Ropne strupki to dość typowy sygnał, że mamy do czynienia liszajcem zakaźnym. Powstałe zmiany skórne mogą być bolesne i swędzące. Zdarza się, że chore dziecko ma powiększone węzły chłonne i źle się czuje. Najczęściej pojawia się liszajec zakaźny bezpęcherzowy, choć wyróżniamy także gronkowcowy liszajec mieszków włosowych oraz niesztowicę. Liszajec może zaatakować osłabioną skórę. Możemy zaobserwować go u dzieci z atopowym zapaleniem skóry czy ospie wietrznej. Nawet na skórze po ukąszeniach owadów może wystąpić liszajec zakaźny, którego wówczas nazywamy wtórnym.

Groźne bakterie

chorobaLiszajec zakaźny wywołują bakterie takie jak gronkowce i paciorkowce. Wystarczy bezpośredni kontakt z chorym lub jego ubraniami. Zakazić można się także poprzez zabawę przedmiotami chorej osoby. Zdecydowanie częściej choroba atakuje dzieci. Szkodliwe bakterie mogą znajdować się także na akcesoriach do higieny, więc przy zakażeniu należy zachować ostrożność. Na rozwój choroby są podatne dzieci chore na cukrzycę oraz te, które mają osłabiony układ immunologiczny.

Leczenie choroby

Chorobę można leczyć na kilka sposobów. Jeśli liszajec zakaźny ma lekką postać, lekarz może zlecić tylko przemywanie i delikatne osuszanie skóry. Przy poważniejszych zamianach i towarzyszącym im dolegliwościach, można zastosować antybiotyki, które przyśpieszą powrót do zdrowia. Leki stosowane miejscowo są tak samo skuteczne, jak te doustne. Na miejsca chorobowe można stosować także środki odkażające, jak woda utleniona. Leczony liszajec zakaźny zniknie po kilku dniach, zaś ten nieleczony, może utrzymywać się na skórze przez kilka tygodni.

Katarzyna Antos