atopowe-testy-płatkowe

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której diagnostykę stanowią atopowe testy płatkowe. Czym się charakteryzują?

AZS – choroba skóry

Atopowe zapalenie skóry to jedna z powszechnych obecnie dermatoz. Charakteryzuje się świądem skóry, stanami zapalnymi i licznymi zmianami skórnymi, które bywają niezmiernie uciążliwe. Bolesne i swędzące miejsca, wywołują odruch drapania, przez co symptomy choroby się nasilają. Leczenie AZS jest długotrwałe, ze względu na nawracające stany zapalne skóry i trudno gojące się rany. Schorzenie wymaga ciągłej pielęgnacji i właściwego traktowania ciała, do czego służą odpowiednie preparaty i kosmetyki.

Atopowe testy płatkowe czyli diagnostyka AZS

Przyczyną atopowego zapalenia skóry bywają alergie. Lekarz alergolog lub dermatolog może rozpoznać chorobę po jej objawach. Czynności diagnostyczne ułatwia wykonanie atopowych testów płatkowych. W tym celu wprowadza się czynniki prowokujące odczyn alergiczny. Testy naskórkowe, przeprowadzane są z użyciem alergenów. Pozwalają określić reakcje IgE-zależne, czyli takie, które miałyby miejsce na skórze, w wyniku podrażnienia i zadrapania. Do wykonania tego typu badań wykorzystuje się dwie grupy alergenów – pochodzenia powietrznego i pokarmowego. Wśród pierwszej wyróżniamy roztocza kurzu domowego, naskórek zwierzęcy, pyłki traw, drzew i innych roślin, grzyby drożdżopochodne oraz pleśni. W drugiej grupie, najpopularniejsze jest mleko krowie oraz jaja.

Wykonanie atopowych testów płatkowych

diagnostyka-AZS

Tego rodzaju testy wykonuje się aplikując roztwór alergenów na skórę pleców. Proces powinien trwać 48 godzin. Przygotowane wcześniej kwadraty z bibuły nasącza się substancjami alergizującymi i umieszcza na skórze. Na bibułę nakłada się folię, a całość przykleja hipoalergicznym plastrem. Podczas badania sprawdza się takie reakcje jak zaczerwienienie, grudki czy pęcherzyki skórne. W celach badawczych używa się odpowiedniego stężenia alergenów, bezpiecznego dla zdrowia osoby badanej. Dodatnie wyniki, świadczące o atopowym zapaleniu skóry są zazwyczaj zgodne z podwyższonym stężeniem IgE czy długim okresem choroby. Badania atopowym testem płytkowym nie powinno się wykonywać u osób przyjmujących leki przeciwhistaminowe i będących w okresach zaostrzenia choroby.

Atopowe testy płytkowe poszerzają diagnostykę atopowego zapalenia skóry. Stanowi jej uzupełnienie. Odpowiednie testy mogą sprecyzować stan chorobowy naszej skóry a tym samym umożliwi dalsze badania i skuteczne leczenie.