dokuczliwe-objawy-alergii-skórnej

Alergia skórna może przerodzić się w prawdziwą udrękę. Świąd i pokrzywka to tylko niektóre z dokuczliwych objawów uczuleń. Jak sobie z nimi radzić?

Skóra – bariera ochronna

Skóra stanowi naszą barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami. Woda, powietrze, kosmetyki oraz inne substancje mogą ją podrażniać. Wiele z nich zawiera alergeny, które atakując nasz organizm, powodują przykre objawy na skórze. Podrażnienia mogą być bardzo dokuczliwe i bolesne.

Świąd skóry

Swędzenie to uczucie, które zna chyba każdy. Powoduje ono drapanie, a w konsekwencji podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Świąd towarzyszy wielu alergiom skórnym, atopowemu zapaleniu skóry oraz innym chorobom. Alergeny w postaci pyłków roślin czy substancji chemicznych oraz biżuterii. Mogą zostawić po sobie nieprzyjemną pamiątkę. Przez ciągłe swędzenie i drapanie rany mogą się wolniej goić. Uszkodzona skóra to także mniejsza bariera ochronna. Aby temu zapobiec, najlepiej stosować odpowiednie preparaty niwelujące świąd skórny. Tego typu środki jak kremy i maści znajdziemy w aptece. Dzięki właściwemu nawilżeniu i dotlenieniu, nasza skóra szybciej się zregeneruje a my zapomnimy o dokuczliwym swędzeniu.

Pokrzywka

Pokrzywka, jak sama nazwa wskazuje, przypomina poparzenie pokrzywami. Choć w tym przypadku nie jest aż tak bolesne, nie wygląda zbyt ciekawie. Uwypuklenia na skórze mogą wystąpić w wielu miejscach ciała. Pokrzywkę mogą wywołać substancje chemiczne czy leki. Bąble mogą utrzymywać się nawet do kilku dni. Pokrzywce bardzo często towarzyszą problemy z układem oddechowym. Przy nasilonych objawach, konieczna może okazać się fachowa pomoc medyczna. Nie warto więc czekać, aż pokrzywka sama zniknie.

Wysypka na skórzealergia-skórna

Wysypka, pojawiająca się na naszej skórze także jest jednym z najbardziej dokuczliwych objawów alergii skórnych. Często występuje po zażyciu leków czy zastosowaniu kosmetyków oraz środków piorących. Wyprysk może mieć formę plam, grudek czy krostek. Bywa bezbolesna, choć może swędzieć. Występuje zarówno na całej powierzchni ciała jak i w określonych partiach. Na wysypkę pomogą maści łagodzące a niekiedy nawet leki sterydowe.

To tylko niektóre z dokuczliwych objawów alergii skórnych. Każdy organizm inaczej reaguje na alergeny, przez co symptomy bywają różne. Reakcje alergiczne wcale nie muszą być dla nas tak uciążliwe. Wystarczy, że zostaną odpowiednio zdiagnozowane i poddane skutecznemu leczeniu.