Atopowe zapalenie skóry jest chorobą przewlekłą, której diagnostykę stanowią atopowe testy płatkowe. Czym się charakteryzują?
AZS – choroba skóry
Atopowe zapalenie skóry to jedna z powszechnych obecnie dermatoz. Charakteryzuje się świądem skóry, stanami zapalnymi i licznymi zmianami skórnymi, które bywają niezmiernie uciążliwe. Bolesne i swędzące miejsca, wywołują odruch drapania, przez co symptomy choroby się nasilają. Leczenie AZS jest długotrwałe, ze względu na nawracające stany zapalne skóry i trudno gojące się rany. Schorzenie wymaga ciągłej pielęgnacji i właściwego traktowania ciała, do czego służą odpowiednie preparaty i kosmetyki.
Atopowe testy płatkowe czyli diagnostyka AZS
Przyczyną atopowego zapalenia skóry bywają alergie. Lekarz alergolog lub dermatolog może rozpoznać chorobę po jej objawach. Czynności diagnostyczne ułatwia wykonanie atopowych testów płatkowych. W tym celu wprowadza się czynniki prowokujące odczyn alergiczny. Testy naskórkowe, przeprowadzane są z użyciem alergenów. Pozwalają określić reakcje IgE-zależne, czyli takie, które miałyby miejsce na skórze, w wyniku podrażnienia i zadrapania. Do wykonania tego typu badań wykorzystuje się dwie grupy alergenów – pochodzenia powietrznego i pokarmowego. Wśród pierwszej wyróżniamy roztocza kurzu domowego, naskórek zwierzęcy, pyłki traw, drzew i innych roślin, grzyby drożdżopochodne oraz pleśni. W drugiej grupie, najpopularniejsze jest mleko krowie oraz jaja.
Wykonanie atopowych testów płatkowych
Tego rodzaju testy wykonuje się aplikując roztwór alergenów na skórę pleców. Proces powinien trwać 48 godzin. Przygotowane wcześniej kwadraty z bibuły nasącza się substancjami alergizującymi i umieszcza na skórze. Na bibułę nakłada się folię, a całość przykleja hipoalergicznym plastrem. Podczas badania sprawdza się takie reakcje jak zaczerwienienie, grudki czy pęcherzyki skórne. W celach badawczych używa się odpowiedniego stężenia alergenów, bezpiecznego dla zdrowia osoby badanej. Dodatnie wyniki, świadczące o atopowym zapaleniu skóry są zazwyczaj zgodne z podwyższonym stężeniem IgE czy długim okresem choroby. Badania atopowym testem płytkowym nie powinno się wykonywać u osób przyjmujących leki przeciwhistaminowe i będących w okresach zaostrzenia choroby.
Atopowe testy płytkowe poszerzają diagnostykę atopowego zapalenia skóry. Stanowi jej uzupełnienie. Odpowiednie testy mogą sprecyzować stan chorobowy naszej skóry a tym samym umożliwi dalsze badania i skuteczne leczenie.