Atopowym zapaleniem skóry nie zarazisz się od chorego

Atopowym zapaleniem skóry nie zarazisz się od chorego

Często pojawiają się mity dotyczące chorób skóry. Wiąże się to z obawą ludzi przed zarażeniem taką chorobą. Jedną z poważnych chorób skórnych jest atopowe zapalenie skóry.

Atopowe zapalenie skóry dotyka coraz większej ilości osób. To najpopularniejsza choroba skóry, której leczenie jest trudne i wymagające. Chorują na nią już niemowlęta.

Obalenie mitu

Atopowym zapaleniem skóry nie można się w żaden sposób zarazić. Świąd, pieczenie i wypryski to tylko niektóre z uciążliwych objawów tej choroby. Dotknięcie przez osobę zdrową zmian chorobowych nie spowoduje ich przeniesienie na zdrową skórę. Często choroba ta ma podłoże alergiczne, co wiąże się z uczuleniem na konkretne produkty. Atopowe zapalenie skóry nie jest zakaźne ale może być dziedziczne, co warunkuje nasza genetyka. Za tą chorobę jest odpowiedzialny nasz układ autoimmunologiczny, czyli odpornościowy. Atopia działa podobnie jak alergia. Nie występuje tu żaden czynnik zakaźny, jak w przypadku chorób wirusowych czy grzybicznych. Nie ma więc możliwości zakażenia.

Przewlekła chorobadłoń

AZS  jest dokuczliwą chorobą. Może dotknąć zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Jej przebieg bywa różny. Choroba ta może nawracać. Uciążliwe swędzenie i drapanie powoduje ciągły problem. Z biegiem czasu objawy atopowego zapalenia skóry mogą się zmniejszyć i być o wiele łagodniejsze. Czynników ją powodujących jest wiele. Leczenie jest długotrwałe, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony skóry. Regularne natłuszczanie skóry jest w tym przypadku niezbędne.

Bez obaw przed zarażeniem atopowym zapaleniem skóry możemy swobodnie kontaktować się z chorymi. Mimo ciężkiego przebiegu choroby, osoby walczące z nią starają się normalnie funkcjonować. Nie należy bać się relacji z osobami cierpiącymi na AZS. One także potrzebują zrozumienia, akceptacji i wsparcia, tak ważnego w walce z tą chorobą.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: