atopowe zapalenie skóry w okresie wiosennym

Wrażliwa skóra alergiczna nie pozostaje obojętna na zmiany pór roku. Inaczej zachowuje się zimą, latem czy wiosną. Warunki klimatyczne wpływają na przebieg chorób skórnych, także AZS. Jak przedstawia się atopowe zapalenie skóry w okresie wiosennym?

Alergiczna skóra wiosną

Wiosna nie sprzyja alergikom, także tym z uczuleniami skórnymi. Zmiany temperatur i działanie innych czynników sprawiają, że objawy alergicznych przypadłości mogą się nasilać. Nie wróży to nic dobrego, ale z chorobami można przecież walczyć, a nawet trzeba, dla własnego komfortu i spokoju. W okresie wiosennym, więcej czasu przebywamy na zewnątrz, więc jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych alergenów jak pyłki czy kurz. Do wszystkiego dochodzi wiosenne słońce. Skóra swędzi, rumieni się i piecze, a to tylko niektóre oznaki alergii czy AZS, które atakuje nie tylko małych alergików.

Atopowe zapalenie skóry

Skóra pozbawiona naturalnej bariery lipidowej zachowuje się inaczej, niżbyśmy chcieli. Pojawia się wyprysk, świąd oraz rumień. Przyczyny mogą być różne,jednak głównie jest to zaburzenie w obrębie funkcjonowania lipidów. Podrażniona i osłabiona skóra jest podatna na wszelkie czynniki jak ciepło, zimno czy dotyk. Atopowe zapalenie skóry zazwyczaj diagnozowane jest u najmłodszych, ale także dorośli borykają się z problemem atopowej skóry. Chorobą nie można się zarazić od drugiej osoby. Jej przebieg zależy od wielu aspektów, także od panującego klimatu. Jak atopowe zapalenie skóry przebiega wiosną?

Wiosna z AZS

Rozkwitająca wokół przyroda może nie napawać nas radością, jeśli dokucza nam świąd i pokrzywka. Wiosna to bez wątpienia piękna pora roku, ale niesprzyjająca alergikom. Przy atopowym zapaleniu skóry, zmiany temperatur czy ekspozycja na pyłki oraz kurz, szczególnie przy wiosennych porządkach, dają o sobie we znaki. Objawy choroby skórnej mogą się nasilać. Wtedy skóra znacznie bardziej zaczyna swędzieć, jest wyraźnie zaczerwieniona i podrażniona. W sezonie wiosennym warto zadbać o właściwą pielęgnację skóry z AZS. Dzięki odpowiednim kosmetykom i lekom niwelujących objawy schorzenia, stan skóry szybko ulegnie poprawie, a my będziemy mogli cieszyć się nową porą roku. Atopowa skóra jest zwykle sucha, więc wymaga nawilżenia i ochrony. Wypielęgnowana szybciej się goi. Wiosną warto także dokładnie wietrzyć wszystkie pomieszczenia domu czy mieszkania. Osiedlające się w nich grzyby, pleśnie i kurz nie służą alergicznej skórze, wręcz dodatkowo ją podrażniają. Powiew świeżego powietrza dobrze jej zrobi. Alergicy powinni unikać także sytuacji stresowych. Nagromadzone napięcie i stres źle wpływają na przebieg choroby, nasilając jej objawy. Zapomnijmy więc o troskach i starajmy się docenić wiosenne piękno, które natura prezentuje wokół nas, oczywiście z zachowaniem rozsądku, w trosce o nasze zdrowie.

atopowe zapalenie skóryAtopowe zapalenie skóry może nasilić się wiosną, jednak z właściwą pielęgnacją i leczeniem, jego przebieg może być łagodny, niczym wiosenna mżawka. Możemy przetrwać wiosenny czas z alergią, jeśli tylko będziemy dbali o swoje zdrowie i otoczenie w którym przebywamy.

Katarzyna Antos