Coraz więcej osób choruje na atopowe zapalenie skóry. Alergiczna skóra jest pozbawiona naturalnej ochrony, dlatego wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak wygląda atopowe zapalenie skóry w codziennej pielęgnacji?
Atopowe zapalenie skóry
Skóra posiada swój płaszcz lipidowy, który niczym ubranie przed zimnem, chroni naszą skórę przed wnikaniem w nią alergenów. Uszkodzony płaszcz nie zapewnia jej dostatecznej ochrony. Dzieje się tak w przypadku atopowego zapalenia skóry. Wrażliwa skóra alergiczna jest skłonna do podrażnień. Pojawia się na niej stan zapalny i uporczywe objawy skórne, jak wysypka, rumień czy świąd. Dlatego skóra dotknięta atopią potrzebuje odpowiedniej, codziennej pielęgnacji. Jak należy traktować chorą skórę, by złagodzić objawy i odzyskać jej zdrowy wygląd?
Zakaz stosowania mydła
Mydło może wysuszać skórę. W przypadku atopowego zapalenia skóry, mamy styczność z bardzo suchą i szorstką skórą. Mycie mydłem mogłoby tylko pogłębić istniejący problem. Zmywa bowiem kwaśną warstwę ochronną skóry, obniżając jej poziom natłuszczenia i nawilżenia. Przez to skóra jest narażona na działanie szkodliwych bakterii i wirusów. Atopikom, do codziennej pielęgnacji skóry poleca się olejki, szczególnie te naturalne, które dobrze pielęgnują skórę, nawilżają ją i natłuszczają. Redukują także uczucie szorstkiej skóry i nadmierne łuszczenie.
Stosowanie preparatów do smarowania ciała
Kosmetyki przeznaczone do smarowania atopowej skóry to obowiązkowe wyposażenie alergika. Preparaty tego typu są dostępne w aptekach. Zaraz po wyjściu z wanny czy spod prysznica, woda bardzo szybko odparowuje z ciała. Wtedy należy zaaplikować kosmetyk w formie balsamu czy emulsji, który zabezpieczy skórę przed utratą wody. To niezwykle ważne, ponieważ skóra atopowa potrzebuje nawilżenia i ochrony jak żadna inna.
Aplikacja specjalistycznych kosmetyków
W aptekach znajdziemy także specjalistyczne kosmetyki, których aplikacja może złagodzić stan zapalny skóry i pojawiające się objawy. Tego typu produkty są pozbawione drażniących substancji, takich jak szkodliwe aromaty zapachowe, barwniki oraz konserwanty. Dzięki temu są bezpieczne dla wrażliwego ciała. Zmniejszają świąd, rumień i pomagają nawilżyć oraz zregenerować podrażniony naskórek. Możemy stosować je tak często, jak wymaga tego nasza skóra. Kosmetyki zawierają substancje przeciwzapalne, witaminy, ceramidy i związki łagodzące.
Delikatne osuszanie ciała
Skóra atopowa jest niezwykle wrażliwa, dlatego nie wolno jej pocierać. Zbyt silne pocieranie jeszcze bardziej podrażniłoby naskórek, dlatego atopikom zaleca się delikatne osuszanie ciała, miękkim ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody.
Katarzyna Antos