odczulanie

Alergie skórne są odpowiedzią układu immunologicznego na równego rodzaju alergeny. Przyczynowe leczenie alergii skórnych jest szansą na pozbycie się uciążliwego uczulenia. Co warto o nim wiedzieć?

Problem alergii skórnych

Każde ciało obce,które znajdzie się w naszym organizmie jest określane jako antygen. Dotyczy to także alergenów, które działając na organizm, stają się jego wrogami. W mechanizmie obronnym dochodzi do reakcji alergicznej, która może ujawnić się na skórze alergika. Najczęściej występującymi obawami alergii skórnych jest pokrzywka, wyprysk czy rumień. Niekiedy trudno z nimi walczyć, ponieważ lubią nawracać. Alergia tego typu może rozwinąć się w poważną chorobę, nie tylko skóry. Bardzo duża ilość osób ma problem z uczuleniami skórnymi. Obecnie niektóre z chorób skórnych o podłożu alergicznym są zaliczane do schorzeń cywilizacyjnych, ponieważ czynniki, takie jak środowisko czy stres, mają wpływ na ich rozwój. W leczeniu stosuje się kilka metod, które dobiera się w zależności od postaci alergii, wieku pacjenta i stanu skóry.

Przyczynowe leczenie alergii skórnych

Przyczynowe leczenie ma za zadanie trafić w prowokatora alergii, czyli we wszystkie czynniki uczulające. Usuwając przyczynę, organizm nie ma powodu do uruchomienia reakcji alergicznej. W tym cel, pacjent powinien unikać szkodliwych alergenów, odstawić uczulające pokarmy czy kosmetyki. Jedyną formą leczenia przyczynowego alergii skórnych jest immunoterapia swoista. Odczulanie to jedyna możliwość pozbycia się alergii raz na zawsze. Nie ma skuteczniejszej metody przeciwalergicznej.

Immunoterapia swoista

Immunoterapia swoista polega na wielokrotnej aplikacji alergenu, czyli substancji, która uczula dana osobę. Stopniowo zwiększa się dawki alergenu, który aplikujemy przez skórę. Celem odczulania jest zmniejszenie objawów alergii lub ich całkowite zahamowanie. Immunoterapia może być stosowana tylko u osób, u których dokładnie zostały stwierdzone alergeny. W tym celu lekarz zleca badania na swoiste przeciwciała IgE w surowicy krwi oraz testy skórne. Tylko dodatnie testy skórne kwalifikują się do odczulania. Przy immunoterapia pojawia się ryzyko nasilenia objawów alergii lub wystąpienia nowych dolegliwości, dlatego decyzję należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

przyczynowe leczeniePrzyczynowe leczenie alergii skórnych jest skuteczne, o ile organizm dobrze reaguje na szczepionkę. Złagodzenie objawów uczulenia z pewnością będzie wielkim komfortem dla alergika, więc przy silnej postaci alergii, zaleca się takie rozwiązanie problemu. Immunoterapia może być stosowana u dzieci i dorosłych. Obecnie wykorzystuje się nie tylko tradycyjne szczepionki, ale także te w formie kropli podjęzykowych.

Katarzyna Antos