Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłym schorzeniem, zazwyczaj utożsamianym przez nas z okresem dzieciństwa. Tymczasem ta choroba skóry może pojawić się w każdym wieku. Co prawda skaza białkowa najczęściej rozwija się u niemowląt i małych dzieci (w 90 % AZS pojawia się przed 5 rokiem życia), niemniej jednak również dorośli są narażeni na wystąpienie AZS. Zwłaszcza, jeśli cierpią na inny rodzaj objawów choroby alergicznej (jak zapalenie spojówek, astma oskrzelowa czy katar sienny).

AZS- dlaczego się pojawia?
AZS pojawia się jako wynik oddziaływania czynników genetycznych oraz środowiskowych. Duże znaczenie mają zwłaszcza: warunki klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, kontakt z alergenami pokarmowymi, wziewnymi, a także czynniki psychogenne. Elementy te determinują również przebieg schorzenia, nasilanie się jego symptomów (np. w bardzo wysokiej temperaturze, lub w sytuacjach stresowych). Należy przy tym pamiętać, że atopowe zapalenie skóry u osób dorosłych ma inny przebieg niż u pacjentów małoletnich. Zmiany skórne u dorosłych pojawiają się z reguły w takich miejscach jak: szyja, zgięcia kolan i łokci, twarz.

Zmiany skórne.

Zmiany skórne związane z AZS mogą przybierać również ostrzejszą postać. Pokrywają wtedy większą część ciała, występują również tendencje do tworzenia się krwawych strupów, nacieków zapalnych, przyczosów, nadżerek a także zmian na paznokciach. Skóra ulega złuszczaniu, jest niezwykle podatna na zakażenia grzybicze czy bakteryjne. Co więcej – AZS występujące u osób dorosłych w sposób przewlekły może prowadzić do trwałych zmian, jak zgrubienia skóry, jej ciemnienie, wysuszanie, egzema. Towarzyszy im zazwyczaj nieustanny świąd, podrażnienia oraz ogólny dyskomfort. Objawy AZS u dorosłych można jednak w znaczący sposób załagodzić, poprzez odpowiednie leczenie farmakologiczne (które każdorazowo powinna poprzedzić konsultacja z dermatologiem), wzmożoną pielęgnację skóry oraz odpowiednio dopasowaną dietę.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: