Atopowe zapalenie skóry jest uciążliwą chorobą, szczególnie u dzieci. Jak utrzymać je pod kontrolą?
Atopowe zapalenie skóry
Choroba jest często nazywana wypryskiem atopowym lub świerzbiączką. Jej występowania wiąże się z patologiczną reakcją skóry na wszelkie czynniki zewnętrzne. Atopowe zapalenie skóry to schorzenie przewlekłe. Objawy mogą nawracać, nawet ze zdwojoną siłą. W niektórych okresach, zmiany skórne mogą zostać wyciszone. Atopia charakteryzuje się takimi objawami jak świąd, rumień, wysypka skórna oraz łuszczenie się, głównie w okolicach twarzy i na zgięciach kończyn. Choroba jest w państwach europejskich jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości skórnych. Wśród chorych największą grupę stanowi młodzież i dzieci.
Atopowe zapalenie skóry pod kontrolą
Wzrastająca liczba chorych na atopowe zapalenie skóry wymusza dyskusje na temat problemu. Przewlekła choroba jest trudna w leczeniu a jej objawy bywają obiektem nietolerancji czy wyśmiania. Osoby chore na atopię muszą szczególnie dbać o skórę, która jest sucha i szorstka. Zmiany skórne, występujące na ciele, nie prezentują się estetycznie, co może wpływać na samoocenę i rozwój licznych kompleksów, dotyczących wyglądu. Należy zwrócić uwagę na rozszerzający się problem skórny. Niezwykle ważne jest także podejście do tematu. Jego zrozumienie ułatwia tolerancję osób chorych i pomoc w walce z dermatozą. Chorzy muszą stosować kosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji wrażliwej skóry atopowej. Produkty łagodzą świąd i stan zapalny. Umożliwiają szybszą regenerację skóry i zapewniają jej barierę ochronną. W ten sposób leczy się atopowe zapalenie skóry. Zdarzają się przypadki, gdzie zmiany skórne zajmują duży obszar ciała, trudno się goją i powodują uporczywe pieczenie oraz świąd. W takim przypadku lekarz może zlecić stosowanie leków sterydowych. Środki farmakologiczne w formie sterydów są bardzo silne, więc dawka musi być szczegółowo ustalona przez lekarza, tak samo jak czas trwania terapii.
Atopowe zapalenie skóry to coraz większy problem, także społeczny. Takie czynniki jak zanieczyszczenie powietrza czy stosowanie chemicznych substancji, zwiększają prawdopodobieństwa rozwoju choroby. Tylko regularna i długotrwała pielęgnacja, połączona z ochroną skóry, może zaowocować efektami, w postaci zmniejszenia zmian i złagodzenia wszelkich innych dolegliwości. Skóra pod kontrolą to przede wszystkim zadbane ciało, odpowiednia dieta i unikanie czynników, zaostrzających zmiany skórne.
Katarzyna Antos