Atopowe zapalenie skóry to jedna z chorób XXI wieku. Wciąż rośnie liczba chorych, którzy borykają się ze świądem czy pokrzywką, która często powraca. Co wiemy o tej chorobie?
Atopowe zapalenie skóry
Choroba funkcjonuje w środowisku medycznym również jako wyprysk atopowy. Atopowe zapalenie skóry to częsta przypadłość skóry, zwłaszcza suchej. Możemy zdiagnozować ją już u niemowląt. To właśnie dzieci stanowią największą grupę chorych. Zwykle objawia się na skórze łokci, kolan i nadgarstków. Chora skóra swędzi i piecze, co jest dokuczliwe dla pacjentów, nie tylko tych najmłodszych.
Okresy remisji i zaostrzeń
Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła. Charakteryzuje się więc nierównomiernym przebiegiem i nasileniem zmian skórnych. W atopii możemy zaobserwować okresy remisji, czyli czas bez objawów chorobowych. Taki stan nie oznacza, że choroba minęła. Wyciszenie zmian może trwać krótki czas lub nawet kilka miesięcy. Remisja na ogół pojawia się po każdym wykwicie skórnym. Niestety, przy atopii należy wspomnieć także o okresie zaostrzeń. Nasilone zmiany skórne mogą być skutkiem działania takich czynników jak stres czy niewłaściwe kosmetyki.
Objawy
Wyprysk atopowy zwykle pojawia się na policzkach, twarzy i brodzie, choć może obejmować różne obszary ciała. Najbardziej charakterystycznym objawem jest pokrzywka. Towarzyszy jej świąd czyli uczucie swędzenia. Skóra jest zaczerwieniona. Możemy zauważyć podrażnienia i wysypkę. Piekące bąble mogą pękać. Objawy atopowego zapalenia skóry są bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli zmiany są zlokalizowane w widocznych partiach ciała.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Do skóry atopowej stosuje się specjalne kremy zmiękczające i nawilżające. Leczenie polega nie tylko na pielęgnacji ale także na kuracji farmakologicznej. Dermatolog może przepisać maści, kremy czy leki zawierające sterydy, które niwelują objawy skórne.
Alergeny
Atopowe zapalenie skóry ma związek z alergią. Zarówno takie alergeny jak pyłki, kurz czy mleko mogą wywołać atopowe zapalenie skóry. Nieleczona alergia może prowadzić do rozwoju atopii. Skóra alergiczna ma skłonność do wszelkich chorób dermatologicznych, dlatego osobom uczulonym zaleca się unikanie kontaktu ze szkodliwymi alergenami.
Katarzyna Antos