jak dbać o skórę

Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa choroba przewlekła. Jak dbać o skórę by zniwelować pojawiające się podrażnienia?

Atopowe zapalenie skóry

Atopia jest określana mianem choroby cywilizacyjnej. Liczba osób, u których stwierdza się atopowe zapalenie skóry wciąż rośnie. Przyczyn należy doszukiwać się w dużej mierze w genach pacjenta. Występowanie choroby u rodziców zwiększa ryzyko jest rozwoju u dziecka. Już w pierwszych latach życia możemy zaobserwować zmiany atopowe na skórze. Objawy nadmiernej reakcji skóry to pokrzywka, wyprysk skórny, rumień czy łuszczenie. Towarzyszy im świąd, wywołujący odruch drapania. Podrażniona skóra jest pozbawiona bariery ochronnej, przez co jeszcze łatwiej ją uszkodzić i zwiększyć jej stan zapalny. Leczenie nie należy do łatwych sposobów, wymaga czasu i cierpliwości Jego kluczem jest codzienna pielęgnacja i delikatne traktowanie skóry.

Atopowe zapalenie skóry – jak dbać o skórę?

Sucha i szorstka skóra atopowa potrzebuje nawilżenia. Pyłki, składniki kosmetyków czy inne alergeny mogą ją uszkodzić. Na alergie skórne najlepiej sprawdzają się preparaty dostosowane do takiego rodzaju skóry. Tradycyjne kosmetyki takie jak zwykłe mydło mogą dodatkowo wysuszyć skórę. Specjaliści zalecają więc stosowanie preparatów przeznaczonych dla skóry z atopowym zapaleniem. Kosmetyki dla atopików zawierają emolienty i oleje naturalne. Składniki nawilżają i zapewniają barierę ochronną skóry. Łagodzą świąd i stan zapalny. Dbając o skórę nie możemy zapominać nie tylko o pielęgnacji ale ochronie przed mrozem i słońcem. Aplikacja odpowiednich kremów czy balsamów ochroni skórę przed działaniem temperatury. Przed wyjściem z domu należy nałożyć na skórę warstwę kosmetyku. Dbanie o skórę to również dobór ubrań. pielęgnacja skóryTkaniny nie mogą drapać naszego ciała. Szorstkie dzianiny mogą zwiększyć podrażnienia oraz świąd. Najlepiej wybierać gładkie materiały z naturalnych i oddychających tkanin, takich jak bawełna. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry pod żadnym pozorem nie mogą jej drapać. Takie zachowanie zamyka koło choroby i sprowadza nas do punktu wyjścia.

Przy codziennej pielęgnacji i stosowaniu właściwych kosmetyków odpowiednio zadbamy o skórę atopową. Poprawimy jej wygląd i zminimalizujemy wszelkie objawy atopowego zapalenia skóry.

Katarzyna Antos