W przypadku atopowego zapalenia skóry mamy do czynienia z chorobą o przewlekłym charakterze. Leczenie tego schorzenia nastręcza sporo trudności, ponieważ współczesna alergologia nie zna przyczyny świerzbiączki.

AZS charakteryzuje się zmiennym przebiegiem. Łagodne zmiany przeplatają się z okresami, w których dochodzi do zaostrzenia stanów zapalnych. W sytuacji, gdy z atopowym zapaleniem skóry zmaga się dziecko, problem dotyka całej rodziny. Maluch nie potrafi ulżyć sobie w cierpieniu. świąd, który towarzyszy świerzbiączce, sprawia, iż dziecko staje się nerwowe, marudne i agresywne.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż pociechy dotknięte AZS często mają problem z nawiązaniem relacji z rówieśnikami. W przypadku leczenia świerzbiączki ogromną rolę odgrywają cierpliwość i systematyczność. Dobre rezultaty przynosi stosowanie dermokosmetyków, które nawilżają skórę i tym samym chronią ją przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Z dobrodziejstw preparatów pielęgnacyjnych należy korzystać regularnie. Najlepszy efekt uzyskamy wówczas, gdy kilka razy dziennie będziemy rozprowadzać emulsję na skórze dziecka. W ciągu dnia warto używać specjalistycznych kremów, nocą sprawdzają się tłuste maści.

Jeśli dziecko cierpi na AZS, rodzice powinni przyjrzeć się jego diecie. Eliminując niektóre pokarmy, możemy złagodzić przebieg świerzbiączki. Obserwując reakcje dziecka na mleko itp., rodzice mogą rozpoznać alergię pokarmową. W związku z tym, iż przesuszona skóra jest jednym z objawów AZS, dziecko nie powinno zbyt długo przebywać w wanience wypełnionej gorącą wodą. Jednocześnie lekarze zalecają stosowanie emulsji myjących. Na rynku można znaleźć wiele preparatów na bazie łagodnych detergentów i olejów. Rodzice, którzy pragną ulżyć małemu atopikowi, powinni chronić jego skórę przed niekorzystnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych i wyeliminować z diety czynniki alergizujące.