Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)  jest przewlekłym i nawrotowym schorzeniem z typową lokalizacją i charakterystycznym obrazem zmian, którym towarzyszy uporczywy świąd i suchość skóry.  Choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku.  W przebiegu AZS wyróżniamy trzy fazy: fazę okresu niemowlęcego (do 2 roku życia), która charakteryzuje się ostrym stanem zapalnym, strupami, sączącymi się zmianami grudkowo-wysiękowymi, zaczerwienionymi , szorstkimi i polakierowanymi policzkami.  Okres późnego dzieciństwa do 12 roku życia charakteryzujący się suchą skórą z licznymi zmianami rumieniowo-grudkowymi, strupami, znacznym pogrubieniem skóry wskutek drapania i występującego stanu zapalnego  oraz okres młodzieńczy i dorosły z naciekami zapalnymi, krwistymi strupami zlokalizowanymi na twarzy, górnej części ciała, kończynach dolnych oraz grzbiecie dłoni. W tym okresie często występują polakierowane płytki paznokciowe.

 Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba uwarunkowana genetycznie. Często rozpoczyna tzw. maraton alergiczny.  Jako pierwsza pojawia się nietolerancja pokarmowa z objawami ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunki, wzdęcia, wymioty, kolki, bóle brzucha), następnie alergia objawia się zmianami skórnymi pod postacią atopowego zapalenia skóry, a w przyszłości ewoluuję w kierunku astmy lub alergicznego nieżytu nosa.

Atopowe Zapalenie Skóry – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Leczenie atopowego zapalenia skóry

 

Najważniejsze w leczeniu AZS  jest wyeliminowanie alergenu, który wywołuje lub zaostrza chorobę. Kolejnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym celu warto zastosować emolienty, które skutecznie  nawilżają i natłuszczają suchą skórę,  niwelują uporczywy świąd oraz działają przeciwdrobnoustrojowo. W leczeniu AZS często stosuje się  leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy o działaniu miejscowym, a w przypadku zmian skórnych nadkażonych bakteriami antybiotyk.

Coraz częściej uważa się, że za wzrost rozwoju alergii  odpowiada zmieniona mikroflora jelitowa. Czynniki takie jak :nadmierny reżim higieniczny, częsta antybiotykoterapia, nieliczne rodziny, poród drogą cięcia cesarskiego, ograniczają kontakt z bakteriami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego.  Odpowiedni skład mikroflory jelitowej uważa się za kluczowy w leczeniu alergii, dlatego w ostatnich latach dużo mówi się o zastosowaniu bakterii kwasu mlekowego w  przebiegu alergii.

Badania wykazały, że osoby z alergią mają rozluźnioną barierę jelitową, co wpływa na przenikanie alergenów i rozwój reakcji alergicznej. Dlatego aby zwiększyć jej szczelność warto zastosować bakterie kwasu mlekowego, które uszczelnią barierę jelitową, chroniąc tym samym przed przenikaniem i rozwojem bakterii chorobotwórczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź na następną stronę.