Atopowe Zapalenie Skóry – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Atopowe Zapalenie Skóry – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS)  jest przewlekłym i nawrotowym schorzeniem z typową lokalizacją i charakterystycznym obrazem zmian, którym towarzyszy uporczywy świąd i suchość skóry.  Choroba ta może rozwinąć się w każdym wieku.  W przebiegu AZS wyróżniamy trzy fazy: fazę okresu niemowlęcego (do 2 roku życia), która charakteryzuje się ostrym stanem zapalnym, strupami, sączącymi się zmianami grudkowo-wysiękowymi, zaczerwienionymi , szorstkimi i polakierowanymi policzkami.  Okres późnego dzieciństwa do 12 roku życia charakteryzujący się suchą skórą z licznymi zmianami rumieniowo-grudkowymi, strupami, znacznym pogrubieniem skóry wskutek drapania i występującego stanu zapalnego  oraz okres młodzieńczy i dorosły z naciekami zapalnymi, krwistymi strupami zlokalizowanymi na twarzy, górnej części ciała, kończynach dolnych oraz grzbiecie dłoni. W tym okresie często występują polakierowane płytki paznokciowe.

 Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) to choroba uwarunkowana genetycznie. Często rozpoczyna tzw. maraton alergiczny.  Jako pierwsza pojawia się nietolerancja pokarmowa z objawami ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunki, wzdęcia, wymioty, kolki, bóle brzucha), następnie alergia objawia się zmianami skórnymi pod postacią atopowego zapalenia skóry, a w przyszłości ewoluuję w kierunku astmy lub alergicznego nieżytu nosa.

Atopowe Zapalenie Skóry – choroba cywilizacyjna XXI wieku

Leczenie atopowego zapalenia skóry

 

Najważniejsze w leczeniu AZS  jest wyeliminowanie alergenu, który wywołuje lub zaostrza chorobę. Kolejnym krokiem jest odpowiednia pielęgnacja skóry, w tym celu warto zastosować emolienty, które skutecznie  nawilżają i natłuszczają suchą skórę,  niwelują uporczywy świąd oraz działają przeciwdrobnoustrojowo. W leczeniu AZS często stosuje się  leki przeciwhistaminowe, glikokortykosteroidy o działaniu miejscowym, a w przypadku zmian skórnych nadkażonych bakteriami antybiotyk.

Coraz częściej uważa się, że za wzrost rozwoju alergii  odpowiada zmieniona mikroflora jelitowa. Czynniki takie jak :nadmierny reżim higieniczny, częsta antybiotykoterapia, nieliczne rodziny, poród drogą cięcia cesarskiego, ograniczają kontakt z bakteriami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju i dojrzewania układu immunologicznego.  Odpowiedni skład mikroflory jelitowej uważa się za kluczowy w leczeniu alergii, dlatego w ostatnich latach dużo mówi się o zastosowaniu bakterii kwasu mlekowego w  przebiegu alergii.

Badania wykazały, że osoby z alergią mają rozluźnioną barierę jelitową, co wpływa na przenikanie alergenów i rozwój reakcji alergicznej. Dlatego aby zwiększyć jej szczelność warto zastosować bakterie kwasu mlekowego, które uszczelnią barierę jelitową, chroniąc tym samym przed przenikaniem i rozwojem bakterii chorobotwórczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przejdź na następną stronę.


 

Latopic® Pierwszy krok w alergii pokarmowej i atopowym zapaleniu skóry

Aby działać kompleksowo w przebiegu alergii pokarmowej i AZS należy działać zarówno na objawy alergii, jak i należy rozprawić się z jego przyczynami. Dlatego warto sięgnąć po Latopic® doustny, który działa od wewnątrz na przyczyny alergii. Jest to jedyny na rynku polskim preparat zawierający polskie  szczepy bakterii kwasu mlekowego,  których skuteczność w alergii pokarmowej i AZS została potwierdzona badaniami klinicznymi z udziałem polskich dzieci. Latopic® to mieszanina trzech szczepów bakterii: Lactobacillus paracasei ŁOCK 0919, Lactobacillus casei ŁOCK 0908 oraz Lactobacillus casei ŁOCK 0900, które  zmniejszają  rozległość i nasilenie zmian skórnych, redukują świąd i poprawiają sen po trzech miesiącach stosowania. Wpływają również na rozwój tolerancji na białka mleka krowiego.

Stosując emolienty Latopic® działamy od zewnątrz na objawy AZSEmolienty Latopic®  to nowa,  specjalistyczna linia, która została stworzona z myślą o atopowej, suchej i skłonnej do podrażnień skóry.  Jako jedyne zawierają metabolity Lactobacillus sp., które ograniczają rozwój gronkowca złocistego, który zaostrza stan zapalny u osób z AZS. Dwa składniki przeciwświądowe szybko łagodzą świąd, a bogata kompozycja składników aktywnych skutecznie działa na 7 różnych płaszczyznach, między innymi długotrwale nawilża, natłuszcza, zabezpiecza przed utratą wody,  uzupełnia lipidy międzykomórkowe  i odżywia.

emolienty Latopic

Emolienty Latopic® nie zawierają substancji zapachowych, sztucznych barwników i konserwantów. Przeznaczone są od 1. dnia życia.

W skład linii emolientów Latopic® wchodzą:

Krem do twarzy i ciała (75 ml), który pielęgnuje twarz oraz miejsca szczególnie suche i podrażnione.

Emulsja do ciała (200 ml), która kompleksowo pielęgnuje całe ciało.

Emulsja do kąpieli (200 ml), która oczyszcza i kompleksowo pielęgnuje skórę w trakcie i po kąpieli.

 

Więcej informacji na temat preparatów Latopic®, o sposobie dawkowania oraz efektach stosowania znajdziesz na stronie www.latopic.pl

atopowe zapalenie skóry

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: