atopowe-zapalenie-skory-a-tatuaz

Atopowe zapalenie skóry to poważna choroba. Czy przy przy takim schorzeniu możemy pozwolić sobie na tatuaż?

Atopowe zapalenie skóry

Atopia to przewlekła choroba skóry, na którą zapadają nie tylko niemowlęta ale także osoby dorosłe. Jej przyczyn szuka się w różnego rodzaju alergiach, szczególnie pokarmowych. Bardzo często, atopowe skóry występuje razem z innymi dolegliwościami, takimi jak katar sienny czy astma oskrzelowa. Liczba chorych jest niezwykle duża. Objawy dotyczą skóry, która staje się sucha i niezwykle wrażliwa na wszelkie podrażnienia i czynniki. Sygnałem alergii jest świąd i stany zapalne. Skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji i stałego nawilżenia oraz ochrony. Atopowe zapalenie skóry może nieco ograniczać nasze życie, a przede wszystkim zabiegi dotyczące skóry i wszystkie ingerencje w nią.

Tatuaż przy atopowym zapaleniu skóry

tatuaz

Tatuaż może być trwałą lub chwilową ozdobą naszego ciała. Trwałe wzory na skórze wymagają ingerencji specjalnej igły, za pomocą której wprowadza się barwnik pod skórę. W przypadku osób z atopowym zapaleniem skóry, odradza się wykonywanie takich zmian na skórze. Wrażliwe i podrażnione ciało może różnie zareagować na barwnik i samą czynność tatuowania. W taki sposób możemy pogorszyć jej stan, tworząc trudno gojące się rany i blizny. Wykonanie tatuażu powinno odbywać się tylko na zdrowej skórze. Substancje barwiące, używane przez tatuatorów również mogą uczulać. Udając się do salonu tatuażu, możemy więc skończyć z nieprzyjemnymi objawami alergii skórnej. Alternatywą dla trwałych tatuaży jest popularna henna. Zrobiony z niej wzorek utrzymuje się przez kilka tygodni. Henna jest naturalną substancją barwiącą, która także bywa powodem reakcji alergicznych. Osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry nie powinny z nią eksperymentować, szczególnie na własną rękę. Pozostają jeszcze tatuaże przyklejane, które są dostępne w wielu sklepach, m.in. w drogeriach. Taka, zmywalna forma wbrew pozorom może podrażnić skórę atopika. A wszystko za sprawą tworzywa z którego została wykonana. Wszelkie barwniki i kleje użyte do produkcji tatuaży mogą mieć właściwości uczulające. Naklejając więc kolorowy obrazek na swoje ciało, narażamy się na różne stany zapalne i problemy skórne.

Tatuaż jest oryginalną i modną ozdobą ciała. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny jednak rozważyć taki pomysł. Wykonanie wymarzonego wzoru może zaszkodzić naszej skórze i zdrowiu. Warto więc przemyśleć sprawę, najlepiej kontaktując się z lekarzem.