Bez metod diagnostycznych, nie bylibyśmy w stanie rozpoznać danego schorzenia alergicznego. W diagnostyce alergii stosowane są atopowe testy płatkowe. Na czym polega tego typu badanie?
Atopowe testy płatkowe – zastosowanie
Atopowe testy płatkowe stosuje się przy atopowych zmianach skórnych i podejrzeniu choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. To metoda rozpoznania alergii skórnych. Wszelkie zmiany skórne, takie jak rumień, świąd, wysypka czy pęcherzyki, są wskaźnikiem, do wykonania tego typu testów alergicznych. Wykonujemy je w okresie remisji choroby, by wynik był jak najbardziej obiektywny. Atopowe zapalenie skóry jest powszechną dermatozą, szczególnie wśród dzieci, dlatego rodzice obserwujący niepokojące objawy alergii, powinni zgłosić się do alergologa, który zleci właściwe testy skórne.
Atopowe testy płatkowe – wykonanie
U osób, które zakwalifikowały się do przeprowadzenia atopowych testów płatkowych, badanie polega na określeniu czynników prowokujących reakcje alergiczne. W tym celu wykorzystuje się alergeny, które najprawdopodobniej mogą przyczyniać się do wystąpienia niepokojących objawów alergii. Do wykonania badania stosuje się alergeny pochodne i pokarmowe. Pierwsza grupa obejmuje roztocza kurzu domowego, pyłki oraz grzyby, zaś druga produkty pokarmowe. Właśnie te dwie grypy najczęściej są źródłem problemów atopowych. Atopowe testy płatkowe polegają na aplikacji alergenów na skórę pleców. Odczynniki nakłada się w formie kwadratów z bibuły, którą przykrywa się przeźroczystą folią i zabezpiecza hipoalergicznym przylepcem. Materiał jest jednorazowego użytku, więc po zdjęciu odczynników, nie nadają się one do ponownego użycia. Odczytu dokonuje się po 48 godzinach noszenia, 72 oraz 96. Skala kontrolna zakłada takie wskaźniki jak brak reakcji, reakcję wątpliwą, naciek, rumień, grudki czy liczne pęcherzyki. Im więcej zmian skórnych, tym większe prawdopodobieństwo choroby.
Wyniki testów płatkowych
Wyniki testów płatkowych interpretuje lekarz. Dodatni wynik badania, może świadczyć o podwyższonym stężeniu IgE, stanie bakteryjnym skóry, długim czasem trwania choroby czy wysokim stężeniem danego alergenu w środowisku osoby badanej. Osoby, które przyjmują leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidy oraz ci, którzy są w okresie zaostrzeń chorobowych. Przeprowadzenie testów płatkowych może skutkować nasileniem zmian atopowych a nawet pojawieniem się astmy. Atopowe testy płatkowe są uzupełnieniem innych metod diagnostycznych, stosowanych w alergologii, jednak bardzo pomagają w rozpoznaniu chorób alergicznych.
Katarzyna Antos