pielęgnacja skóry atopowej

Skóra chroni nas przed wszelkimi czynnikami, ale skóra atopika jest pozbawiona bariery ochronnej. Wtedy nie mamy co liczyć na naturalną ochronę. Pielęgnacja skóry atopowej powinna odbywać się we właściwy sposób, dlatego już dziś poznaj elementarne zasady i popraw stan swojej skóry.

Pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która powoduje, że skóra jest podrażniona i uszkodzona. Brak bariery ochronnej tylko pogłębia stan zapalny, który jest widoczny w postaci rumienia. Na powierzchni skóry tworzy się nieestetyczna pokrzywka czy wysypka, a wszystkiemu towarzyszy świąd. Pielęgnacja skóry atopowej wygląda nieco inaczej niż zdrowej skóry. Wymaga wykorzystania specjalnych produktów, bezpiecznych dla alergika. Elementarne zasady pozwalają na regenerację skóry i poprawę jej wyglądu, co przekłada się także na samopoczucie i samoocenę.

Unikanie alergenów

Unikanie alergenów to podstawa. Im bardziej ograniczymy ich działanie, tym nasza skóra szybciej będzie mogła się zregenerować. Uczulać mogą drażniące środki chemiczne, kosmetyki czy tekstylia. Zrezygnujmy z gryzących, wełnianych swetrów, na rzecz przewiewnych i bawełnianych tkanin. Starajmy się stosować tylko kosmetyki hipoalergiczne a wszelkie porządki domowe wykonujmy w rękawiczkach ochronnych.

Odstawienie zwykłego mydła

Zwykłe mydło wysusza skórę i zmienia jej pH. Atopicy powinni stosować preparaty myjące, przeznaczone do skóry alergicznej i atopowej. Naturalne olejki zastąpią mydło, które prowadzi do głębszego uszkodzenia skóry atopowej. Oleje nawilżą i dobrze natłuszczą skórę. Zredukują łuszczenie i uporczywy świąd.

Odpowiednie nawilżenie

Kolejną zasadą jest regularne stosowanie maści i kremów nawilżających. Atopowa skóra jest sucha i podrażniona. Wymaga ciągłego nawilżenia. Po kąpieli woda szybko wyparowuje, więc wtedy należy nałożyć na ciało kosmetyk. Emolienty są najlepszą propozycją dla osób z atopią. Można stosować je nawet kilka razy w ciągu dnia, tyle, ile tylko potrzebuje tego skóra.

Unikanie gorących i długich kąpieli

pielęgnacjaOsoby z atopią mogą zapomnieć o długich godzinach, spędzonych w wannie pełnej gorącej wody. Taka przyjemność nie służy wrażliwej skórze. Może nasilić świąd i rumień. Zdecydowanie lepsze są prysznice. Szybko oczyszczają ciało i dają możliwość regulacji strumienia wody oraz jej temperatury. Krótka kąpiel powinna być codziennością alergika.

Zakaz drapania skóry

Choć to trudna zasada, warto jej przestrzegać. Przy atopii, mówi się o błędnym kole,kiedy osoby drapią chorą skórę, tylko nasilają jej stan zapalny. Powstrzymanie się od drapania jest najlepszym, co możemy zrobić, by zapobiec pogorszeniu stanu naszego ciała.

Katarzyna Antos