alergie

Problem alergii skórnych miewa różne oblicza. Czasem trudno nam rozpoznać, co jest przyczyną naszych dolegliwości. Atopia, czy nadwrażliwość komórek tucznych? Dziś poszukamy odpowiedzi na to pytanie.

Atopia

Atopia jest genetycznie uwarunkowana reakcją, do której dochodzi, w wyniku działania przeciwciał IgE. Pojęcie bywa bardzo często mylone z atopowym zapaleniem skóry. A tymczasem osoby ze skłonnością do atopii, mogą mieć atopowe zapalenie skóry. Wtedy zwiększa się wrażliwość organizmu na bodźce w postaci alergenów. AZS jest typową manifestacją atopii. Liczba chorych wciąż rośnie, a specyfika choroby, utrudnia jej skuteczne leczenie. Oprócz wspomnianego AZS, atopia może objawić się także w formie pokrzywki, astmy oskrzelowej, kataru siennego czy alergicznego zapalenie spojówek. Skłonność ta, nie dotyczy tylko skóry, choć to właśnie jej obszar, jest najbardziej narażony na działanie wszelkich czynników drażniących.

Nadwrażliwość komórek tucznych

Zanim przejdziemy do nadwrażliwości, warto wyjaśnić pojęcie komórek tucznych. To inaczej mastocyty, czyli komórki tkanki łącznej i błon śluzowych. Na ich powierzchni zlokalizowane są receptory wiążące przeciwciała IgE. Komórki tuczne są elementem ludzkiej odporności. Chronią układ immunologiczny przed szkodliwym działaniem bakterii, pasożytów oraz drobnoustrojów. Gdy są nadwrażliwe, mowa o ich reakcji na czynniki egzogenne. Wtedy są zdolne do wywołania stanu zapalnego, który nazywamy alergią. Im większa nadwrażliwość komórek tucznych, tym większe ryzyko alergii.

Atopia, czy nadwrażliwość komórek tucznych

Atopia jest związana z alergią, to skłonność do reakcji alergicznych, co oznacza, że sama w sobie nie jest alergią. Przyczynia się do jej powstania, ponieważ wiąże się z nadmierną produkcją przeciwciał IgE. Równie dobrze, można mieć skłonność do atopii, nie będąc alergikiem. Komórki tuczne, po kontakcie z alergenami, wywołują różne objawy. Degradacja ich struktur skutkuje wystąpieniem reakcji alergicznej, w postaci stanu zapalnego. Przy ich nadmiernym działaniu obserwujemy mastocytozę, która ujawnia się na skórze.

AZSAlergia jest nadwrażliwością komórek na dane alergeny, ale atopia już alergią nie jest. Rozróżniając te dwa pojęcia, jesteśmy w stanie zdefiniować dany problem, przynajmniej w pewnym stopniu. Wśród atopików jest dużo alergików, co nie oznacza, że choroby alergiczne muszą pojawić u każdej osoby ze skłonnością do atopii. W razie wątpliwości, codo naszej przypadłości, z pewnością pomoże wizyta u lekarza i właściwe badania czy testy.

Katarzyna Antos