Alergia skórna swędzenie

Alergia skórna swędzenie

Przeprowadzone badania wskazują, że świąd skóry w większym stopniu uprzykrza życie niż ból.

Uczucie swędzenia powstaje wskutek drażnienia zakończeń nerwowych w skórze właściwej przez bodźce chemiczne i mechaniczne (głaskanie). W przypadku bodźców chemicznych wyróżniamy toskyny produkowane przez rośliny i owady w celach obronnych oraz histaminę uwalnianą w odpowiedzi na kontakt z alergenem.

Uczucie swędzenia często towarzyszy grzybicy, zapaleniu skóry, świerzbowi, zapalaniu wątroby, niedoczynności tarczycy i alergiom. Na każdej partii ciała mogą pojawić się niespodziewanie czerwone, swędzące grudki. Jeśli występują one wraz z obrzękiem powiek, warg, języka lub osłabieniem, dusznościami, nadmierną potliwością i przyśpieszonym biciem serca, mamy do czynienia z ciężką reakcją alergiczną.

Wśród potencjalnych alergenów wymienia się: leki, żywność, kosmetyki i sierść zwierząt. Niektórzy alergicy noszą przy sobie zestaw przeciwwstrząsowy, który należy użyć w sytuacji, gdy dojdzie do silnego reakcji uczuleniowej. Chory powinien zostać natychmiast przewieziony do szpitala.

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: