Atopowe zapalenie skóry może mieć różne podłoże. Winne są geny czy nadmierna higiena?
Atopowe zapalenie skóry
Atopia to przewlekłe schorzenie skórne. Objawy mogą być bardzo uciążliwe, ponieważ choroba powoduje świąd, wyzwalający odruch drapania. Rany goją się długo. Stan zapalny skóry wygląda nieestetycznie, powodując wiele kompleksów, u osób dotkniętych chorobą. Atopowe zapalenie skóry sprawia, że ochrona skóry jest zdecydowanie słabsza, przez co jest ona podatna na wszelkie czynniki, nawet zmianę temperatur, tkaniny ubrań czy wiatr. To uciążliwe schorzenie, które wymaga właściwej pielęgnacji i długotrwałego leczenia. Przyczyn możemy szukać wszędzie, także w genach czy nadmiernej higienie.
Winne geny
Geny odgrywają ważną rolę w pracy całego naszego organizmu, a w szczególności układu immunologicznego. Skłonność do pewnych alergii i innych chorób możemy otrzymać od rodziców. Wtedy zwiększa się ryzyko, że dzieci także będą nosicielami danej przypadłości. Tak samo może się zdarzyć w przypadku atopowego zapalenia skóry. Obciążenie genetyczne przekazane od rodziców może ujawnić się nawet po kilku latach. Takie przypadki potwierdzają przeszczepy szpiku kostnego i nagłe pojawienie się atopii lub wystąpienie choroby u bliźniąt. Geny odpowiedzialne za atopowe zapalenie skóry są zmutowane, charakteryzują się podwyższonym poziomem IgE oraz często alergią na pokarmy oraz wszelkiego rodzaju pyłki.
Nadmierna higiena
Odpowiedzialność za chorobę może leżeć w nadmiernej higienie. Zbytnia dbałość o swoje ciało może doprowadzić do zmniejszenia jego bariery ochronnej, zwiększając tym samym podatność na wszelkie czynniki drażniące. Częste mycie ciała osłabia płaszcz lipidowy skóry, która staje się zbyt sucha. Bez odpowiedniego nawilżenia nie jest w stanie właściwie się regenerować. Higiena dotyczy także nieodpowiednich przyrządów do mycia. Szorstkie gąbki czy myjki mogą spowodować uszkodzenia wrażliwej skóry, a stąd już jeden krok do rozwoju choroby.
Uwarunkowania genetyczne czy nadmierna higiena – obydwa czynniki mogą być źródłem rozwoju atopowego zapalenia skóry. Odpowiednie rozpoznanie przyczyn, pozwoli na skuteczne leczenie i właściwą pielęgnację wymagającej skóry z atopią.