Skóra atopowa jest podrażniona, sucha i szorstka w dotyku. Ciało osoby chorej na atopowe zapalenie skóry wymaga określonego traktowania. Jakie zasady higieny skóry należy stosować w codziennej pielęgnacji?
Atopowe zapalenie skóry – życie z atopią
Życie z atopią, dla wielu chorych nie jest łatwe. Każdego dnia stają oni przed wyzwaniami, dotyczącymi objawów choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Ta popularna obecnie dermatoza, jest diagnozowana nawet u niemowląt. Na rozwój choroby mają wpływ zarówno czynniki genetyczne czy środowiskowe. Wiele osób, zaczyna chorować także w wieku dorosłym. Atopowe zapalenie skóry ma typ przewlekły, co oznacza okresy remisji oraz nasilonych zmian skórnych. Do tych, najbardziej charakterystycznych zalicza się pokrzywka, rumień, świąd oraz wyprysk. Chorzy muszą więc walczyć z pojawiającymi się objawami, które są widoczne na ich skórze.
Atopowe zapalenie skóry w codziennej pielęgnacji
Nieodłącznym elementem leczenia, często główną jego formą, jest pielęgnacja chorej skóry. Zmiany skórne, towarzyszące atopii wymagają leczenia, co przekłada się na zwiększenie komfortu życia i samooceny. Kilka prostych zasad codziennej pielęgnacji skóry może znacząco poprawić jej wygląd. Zniwelowanie wysypki, świąd oraz rumienia jest możliwe. Wymaga cierpliwości i regularnej pielęgnacji podrażnionej skóry.
Prysznic zamiast kąpieli
Długa i gorąca kąpiel jest przyjemna, ale dla atopika niewskazana. Gorąca woda może nasilić zmiany chorobowe i jeszcze bardziej wysuszyć skórę. Osoby chore na atopowe zapalenie skóry powinny zażywać prysznica. Krótki prysznic letnią wodą będzie najlepszym rozwiązaniem dla tego typu skóry. Kąpiele pozostawmy więc tym, którzy nie mają żadnych problemów skórnych.
Kosmetyki hipoalergiczne
W codziennej pielęgnacji skóry atopowej sprawdzają się kosmetyki hipoalergiczne. Wolne od szkodliwych alergenów produkty, są łagodne dla skóry. Nawilżają i regenerują jej uszkodzoną powierzchnię. Tworzą barierę ochroną, której atopicy są pozbawieni. Preparaty zawierające emolienty czy wyciągi roślinne znajdziemy nie tylko w aptekach. Na rynku coraz więcej kosmetyków hipoalergicznych, które są polecane alergikom oraz atopikom czy innym, którzy walczą z problematyczną cerą.
Ochrona przeciwsłoneczna skóry
Skóra z atopią ma zaburzoną barierę ochronną. Nie zapewnia takiej ochrony, jak ciało zdrowego człowieka. Ograniczone funkcje stwarzają ryzyko większych podrażnień, wywołanych przez czynniki zewnętrzne. Jednym z zagrożeń jest słońce. Nadmierne promieniowanie nie służy atopowej skórze, ponieważ może nasilić objawy choroby. Pacjenci muszą zapewnić jej właściwą ochronę. Wysoki filtr przeciwsłoneczny to niezbędny składnik kosmetyków, nie tylko tych na letni czas. Kremy z filtrem należy aplikować przed każdym wyjściem na zewnątrz. W okresie lata, gdy promieniowanie słoneczne jest większe, chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni unikać ekspozycji na słońce, w godzinach najbardziej intensywnego promieniowania.
Z taką pielęgnacją skóry, zmiany atopowe na pewno ulegną zmniejszeniu, poprawiając ogólny stan skóry i zdrowie pacjenta. Dzięki właściwym nawykom, atopowe zapalenie skóry przestanie być codziennym koszmarem.
Katarzyna Antos