prezenty

Skóra alergika jest bardzo wrażliwa. Łatwo ją podrażnić, do czego mogą przyczynić się świąteczne prezenty. Zanim więc wybierzemy się na zakupy, poznajmy te przedmioty, które mogą być zdradliwe dla skóry.

Alergie skórne

Przyczyn alergii skórnych jest wiele. Nasze ciało ma kontakt z różnymi przedmiotami, a skóra może reagować na nie w dwojaki sposób.Jednej osobie nie zaszkodzi wszelkiego rodzaju biżuteria, inna zaś zaraz po jej założeniu będzie odczuwać pieczenie. Wszystko zależy od danego tworzywa i reakcji organizmu. Uczulenie skórne może przejawiać się zaczerwienieniem, obrzękiem, pieczeniem czy stanem ropnym. Najlepszym sposobem na walkę z tego typu alergią jest unikanie kontaktu ze szkodliwymi alergenami.

Biżuteria

Biżuteria to wspaniały pomysł na prezent dla pań. Kobiety uwielbiają błyskotki. W składzie kolczyków, łańcuszków czy bransoletek znajdziemy takie metale jak złoto, srebro czy nikiel. Ten ostatni, jest jednym z najczęściej występujących alergenów kontaktowych. Choć znane złoto i srebro też może nas uczulić. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup biżuterii, warto dowiedzieć się czy osoba której chcemy sprawić taki prezent nie ma uczulenia. W przypadku alergii skórnej, rozwiązaniem będzie biżuteria bez niklu. Coraz więcej marek tworzy całe serie wolne od tego metalu, co umożliwia uczulonym bezpieczne noszenie biżuterii.

Zegarki

prezenty

Zegarek może być prezentem dla mężczyzny oraz kobiety. W ciągu ostatnich sezonów panowała moda na zegarki z gumowymi, lateksowymi bransoletami lub z tymi metalowymi. W obydwu przypadkach możemy mieć do czynienia z alergenami. Lateks jak i metale mogą skutkować stanem zapalnym skóry, dlatego należy zwrócić uwagę na tworzywo z którego dany przedmiot został wykonany.

Akcesoria tekstylne

Czapki, szaliki czy rękawiczki to typowe świąteczne prezenty. Mogą być zrobione z naturalnej wełny czy bawełny, ale znacznie częściej zawierają syntetyczne tkaniny takie jak akryl, poliester czy nylon. Sztuczne materiały nie oddychają i często podrażniają skórę. Łatwiej się w nich pocimy i nie mamy zapewnionego ciepła. Alergikom, a szczególnie osobom chorym na atopowe zapalenie skóry nie polecamy takich prezentów. Jeśli koniecznie chcemy obdarować kogoś nową czapką czy szalikiem, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą naturalne tworzywa, bezpieczne dla skóry.

Katarzyna Antos