pierwsza pomoc

Lato, czas wakacji – wszystko byłoby idealne, gdyby nie one. Owady jak nikt inny, uprzykrzają nam wypoczynek w letni czas. Pierwsza pomoc przy ukąszeniach owadów pomoże nam w pozbyciu się uciążliwego swędzenia i innych dolegliwości.

Ukąszenia owadów

Prym wiodą komary, to z nimi głównie walczymy w okresie letnim. I choć w dużych ośrodkach miejskich przeprowadza się odkomarzanie, nie daje to gwarancji, że owady całkiem znikną z danej lokalizacji. Nie tylko komary dokuczają nam latem. Atakują także meszki, kleszcze, osy czy pszczoły. Ich ukąszenia czy użądlenia bywają bolesne a nawet niebezpieczne dla życia. W przypadku alergii na owady, objawy mogą być bardziej intensywne niż zwykle. Istnieje ryzyko wstrząsu anafilaktycznego, co w skrajnych przypadkach może prowadzić do zgonu. Ukąszenia najbardziej bolesna są dla najmłodszych. Dzieci drapią skórę, bo nie mogą powstrzymać się przed tym uporczywym uczuciem.

Pierwsza pomoc przy ukąszeniach

Ukąszenie bywa bolesne, często towarzyszy mu świąd, pieczenie czy obrzęk, co ma miejsce w przypadku osy lub pszczoły. Dlatego warto chronić się przed dokuczliwymi owadami. W sklepach dostępne są środki ochrony przed owadami, zwykle w formie sprayów. Choć coraz bardziej popularne stają się specjalne opaski czy plastry, mające tworzyć barierę ochroną. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla dzieci. Naturalny spray na komary, przygotowany na bazie olejków roślinny równie skutecznie obroni nas przed owadami. Gdy już dojdzie do ukąszenia, wrażliwe osoby, oprócz bąbli mogą doświadczyć gorączki. Miejsce najlepiej posmarować żelem chłodzącym lub specyfikiem, łagodzącym objawy tego typu ukąszeń. Środki tego typu złagodzą ból i stan zapalny, przez co maluch będzie mniej cierpiał.

Dobrym pomysłem będzie także wykorzystanie domowych sposobów na ukąszenia. Doskonale poradzi sobie z nimi plaster cytryny lub ziemniaka. Pomocna okaże się także zielona pietruszka, olejek eukaliptusowy czy ocet. Wcześniej przemywamy miejsce zimną wodą, by je nieco schłodzić. Następnie przykładamy nasz naturalny specyfik, który przyniesie niesamowitą ulgę i przyspieszy gojenie się zmiany.

owadyKomary najczęściej gromadzą się wokół zbiorników wodnych. Owady spotkamy w parkach, lasach czy zielonych zagajnikach. Spacerując w takich miejscach, warto zaopatrzyć się w ubranie z długimi rękawami i skuteczny środek na owady. Dzięki temu zapobiegniemy bolesnym ukąszeniom i będziemy mogli cieszyć się wakacyjnym czasem, bez żadnych problemów skórnych.

Katarzyna Antos