Szacuje się, iż co czwarty Polak boryka się z alergią. W przypadku tej choroby diagnostyka odgrywa niezwykle istotną rolę.

Znając alergen, jesteśmy w stanie wyeliminować go ze swojego życia. Wśród przeprowadzanych badań dominują testy skórne. Przynoszą one wiarygodne wyniki u osób cierpiących na alergie wziewne. Niestety, w przypadku alergii pokarmowych charakteryzują się mniejszą skutecznością.

Zdarza się, że osoby z ujemnym wynikiem w rzeczywistości zmagają się z ciężką postacią uczulenia, toteż nie zamierza lekceważyć roli wywiadu medycznego. Obserwując reakcje organizmu, możemy ustalić przyczynę alergii.

Warto pamiętać, iż testy skórne przynoszą wiarygodne wyniki wówczas, gdy są wykonywane późną jesienią lub wczesną zimą, ponieważ w tym czasie nie mamy do czynienia z pyłkami. Osoby, skierowane na badania, muszą odstawić leki antyhistaminowe i uspokajające na bazie hydroksyzyny, ponieważ ta substancja hamuje reakcje skóry. Testy należy przeprowadzać u chorych, którzy cieszą się dobrym samopoczuciem.

Warto zaznaczyć, iż podrażniona skóra jest jednym z przeciwwskazań do wykonania badania. U ciężarnych nie powinno przeprowadzać się testów skórnych. Jeśli nie istnieją żadne przeszkody, alergik powinien zostać poddany diagnostyce, ponieważ znając wroga, można ustrzec się przed niepożądanymi dolegliwościami.