kontaktowe-zapalenie-skory

Alergeny mogą atakować skórę naszego ciała, wywołując kontaktowe zapalenie skóry. Co musisz o nim wiedzieć?

Kontaktowe zapalenie skóry

Przyczynami uczuleń skórnych są liczne alergeny. Ich bezpośredni kontakt ze skórą może powodować stany zapalne i różnego rodzaju wypryski. Substancji drażniących jest wiele. Szczególnie wrażliwa jest delikatna skóra dzieci, którą łatwo podrażnić. Nawet niewielka ilość szkodliwego alergenu może wywołać uciążliwe objawy, pojawiające się na naszym ciele. Do uczulających substancji, wywołujących kontaktowe zapalenie skóry zaliczamy wszelkiego rodzaju kosmetyki, zarówno pielęgnacyjne jak i kolorowe, metale, rośliny i detergenty.

Wyprysk kontaktowy

Wyprysk kontaktowy to zamienna nazwa uczulenia skóry. Wyróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia – wyprysk alergiczny i niealergiczny. W pierwszym przypadku mamy styczność z uczuleniami. Alergicy często doznają stanów zapalnych skóry po kontakcie z danym alergenem. Wyprysk jest odpowiedzią układu immunologicznego. Zwykle powodem są metale takie jak nikiel, chrom czy też kobalt.
Niealergiczne, kontaktowe zapalenie skóry dotyczy jej podrażnienia po reakcji z substancją uczulającą. Najczęstszymi winowajcami w tego typu uczuleniu są detergenty i kosmetyki, czyli produkty zawierające różne substancje chemiczne.
Wyprysk kontaktowy wzmagają takie czynniki jak wilgoć czy wysoka temperatura. Wtedy objawy skórne mogą się nasilać. Najbardziej narażone na tego typu dolegliwości są osoby z wrażliwą i suchą skórą.

Leczenie kontaktowego zapalenia skóry

wyprysk-kontaktowy

Reakcja skórna może pojawić się nawet na drugi dzień od kontaktu ze szkodliwym alergenem. Przy uciążliwych objawach może być konieczne leczenie sterydowe bądź zastosowanie maści natłuszczających. Taką formę terapii zleca lekarz, więc należy się z nim skontaktować w wyniku pojawienia się wyprysku kontaktowego. Najlepiej jednak unikać alergenów i pod żadnym pozorem nie wystawiać podrażnionej skóry na działanie promieni słonecznych, które mogą dotkliwie uszkodzić naszą skórę.

Kontaktowe zapalenie skóry może spowodować uciążliwą wysypkę, świąd czy jej zaczerwienienie. Alergeny mogą znajdować się w różnych przedmiotach i produktach. Posiadając wiedzę na temat objawów i przyczyn alergii, będziemy mogli jej skutecznie zapobiegać.