alergie-skórne-u-dzieci

Objawy alergii skórnych występują u dzieci dość często. Co najczęściej ją powoduje?

Alergia skórna

Uczulenie skórne to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Objawy alergii bywają bolesne i dokuczliwe. Na skórze zwykle pojawia się wysypka oraz świąd. Stan zapalny charakteryzuje się zaczerwienieniem i pieczeniem. Wszelkie rany swędzą, co skutkuje drapaniem i zamknięciem błędnego koła. Największą grupę osób narażonych na alergie skórne stanowią dzieci. Ich wrażliwa skóra oraz niewykształcone układy immunologiczne stwarzają środowisko dla alergenów. Substancje uczulające mogą oddziaływać bezpośrednio na skórę, poprzez kontakt dotykowy lub przez krwiobieg naszego organizmu.

Przyczyny alergii skórnych u dzieci

Przyczyn nieprzyjemnej alergii może być tyle ile znajdziemy szkodliwych alergenów. Istnieją substancje czy produkty, które najczęściej wywołują tego typu alergie skórne. Wśród nich wyróżnia się rośliny. Kontakt z nimi czy też wdychanie trujących oparów może wywołać wysypkę na ciele dziecka. Niemały zbiór alergenów stanowią kosmetyki i środki czyszcząco-piorące. Lista jest niezwykle długa, od substancji barwiących i zapachowych, po konserwanty i wyciągi naturalne. Wystarczy zmiana kosmetyku do pielęgnacji ciała lub proszku do prania, aby na skórze malucha pojawiły się przebarwienia, podrażnienia czy wysypka. Reakcje alergiczne może wywołać także sam zapach perfum czy innych produktów kosmetycznych. Leki oraz metale to także źródła alergenów. Dostępne w aptekach środki farmakologiczne również przyczyniają się do objawów alergii skórnych. Metale zawarte w biżuterii czy innych przedmiotach często powodują podrażnienia i stany zapalne skóry, szczególnie jeśli jest to delikatne ciało dziecka.

Leczenie objawów alergii skórnych

alergia-skórna

Leczenie alergii skórnej u dziecka polega na stosowaniu leków przeciwhistaminowych. Takie farmaceutyki przepisuje lekarza. Kuracja powinna odbywać się pod jego nadzorem. W przypadku objawów alergii skórnych zaleca się korzystania z hipoalergicznych kosmetyków i środków piorących. Tego typu produkty będą zawierały zdecydowanie mniej alergenów niż tradycyjne formy. Dzieci z objawami alergii skórnej powinny nosić ubrania z naturalnych i oddychających tkanin, które nie podrażnią dodatkowo ich skóry. Należy zrezygnować ze sztucznych tkanin, które także przyczyniają się do powstania alergii.

Powody alergii skórnej u dziecka są zależne od wielu czynników. Środowisko w którym żyjemy znacząco wpływa na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie. Poznanie przyczyny uczulenia umożliwi nam skuteczne leczenie dokuczliwych objawów. Obserwujmy więc zachowanie organizmu naszej pociechy i odpowiednio reagujmy.