Alergia na smartfona. Co zrobić, gdy uczula cię telefon?

Alergia na smartfona. Co zrobić, gdy uczula cię telefon?

Po dłuższej rozmowie przez telefon twoja twarz staje się zaczerwieniona, a uszy pieką? To może być reakcja alergiczna na nikiel, który bywa wykorzystywany przy produkcji smartfonów.

Uczulenie na nikiel to często spotykana przypadłość,  z przeprowadzonych badań wynika, iż boryka się z nią co piąty dorosły.  Osoby, u których stwierdzono alergię w celu złagodzenia uciążliwych dolegliwości powinny unikać kontaktu z  tym metalem. Nie jest to jednak łatwe zadanie, bowiem przedmioty codziennego użytku często zawierają nikiel.

uczulenie-na-telefon

Przedmioty codziennego użytku zawierające nikiel

Głównym problemem w przypadku uczulenia na nikiel jest jego rozpowszechnienie. Ten metal wchodzi w skład wielu stopów wykorzystywanych przy produkcji biżuterii, zegarków, telefonów, klamek itp.  Całkowite wyeliminowanie niklu z życia alergika jest bardzo trudne, na szczęście istnieją sposoby, które pozwalają rozwiązać problem. Czasem wystarczy zastąpić jakiś metalowy przedmiot jego plastikowym/drewnianym odpowiednikiem. Jednak nie zawsze jest to możliwe, wówczas z pomocą przychodzą nam lakiery bezbarwne. Pozwalają one pokryć przedmiot, np. klamkę w tym miejscu, który ma stały kontakt z naszą skórą. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż alergia na nikiel nie jest przypadłością, która manifestuje się od razu. Aby wystąpiły objawy charakterystyczne dla uczulenia, niezbędny jest dłuższy kontakt z alergenem.  Z punktu widzenia alergika największe zagrożenie stanowią dla niego zegarki, kolczyki i guziki.

Do najczęściej występujących pierwiastków chemicznych na ziemi zaliczamy żelazo, tlen, krzem, magnez i nikiel. Ten ostatni wchodzi również w skład produktów spożywczych, znajdziemy go m.in. w soczewicy i orzechach.  Osoby, u których stwierdzono silną alergię na nikiel, powinny dogłębnie przeanalizować swoją dotychczasową dietę i starać się nie przekraczać dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.

Dlaczego  nie należy przekłuwać uszu małym dziewczynkom?

Co ciekawe z alergią na nikiel częściej borykają się kobiety, niewątpliwie jest to uwarunkowane noszeniem biżuterii.  Naukowcy udowodnili, iż przekłuwanie uszu u małych dziewczynek zwiększa u nich ryzyko zachorowania na uczulenie.

uczulenienie-na-smartfona

O ile z biżuterii można zrezygnować, a klamkę od drzwi pokryć bezbarwnym lakierem, o tyle w przypadku telefonów komórkowych pojawia się problem. W XXI wieku trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez smartfona, korzystanie z tego typu urządzeń jest koniecznością. Wielu  z nas z racji wykonywanej pracy często rozmawia przez telefon. Co zrobić, aby korzystanie z aparatu było bezpieczne dla alergika?

Warto zastanowić się nad zakupem plastikowej obudowy, na rynku można znaleźć wiele ciekawych gadżetów, które nie tylko ograniczają ryzyko wystąpienia objawów alergii, ale też nadają zwykłemu aparatowi designerski wygląd.   Dobrym rozwiązaniem jest też korzystanie z zestawu głośnomówiącego. Jeśli nie chcesz ponosić dodatkowych kosztów, przełącz się na tryb głośnomówiący.

Marlena

*Treści zawarte na serwisie Alergie-skorne.pl mają wyłącznie charakter informacyjny. Żadna z nich nie zastąpi wizyty u lekarza, psychologa czy konsultacji leku z farmaceutą. Misją portalu jest działanie informacyjno-edukacyjne. Zanim skorzystasz z porad zawartych w naszym serwisie, zwłaszcza tych o charakterze medycznym, skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą z danej branży. Administrator portalu Alergie-skorne.pl nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie w praktyce treści opublikowanych na stronie.
PODZIEL SIĘ: