pielegnacja-skory-atopowej

Skóra atopowa jest niezwykle wymagająca i musi być odpowiednio traktowana. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry atopowej?

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to trudna i przewlekła choroba. Może pojawić się w każdym okresie naszego życia, przynosząc ze sobą nieprzyjemne objawy w postaci stanów zapalnych, zaczerwienienia, łuszczenia i świądu. Choroba może mieć podłoże genetyczne oraz alergiczne. Często wywołuje kompleksy. Bolesne rany i sucha skóra może swędzieć, co powoduje drapanie, które trudno okiełznać, szczególnie u małych dzieci. Przyczyn możemy szukać wszędzie. Leczenie jest długotrwałe i żmudne. Przede wszystkim opiera się na właściwej pielęgnacji skóry atopowej.

Jak wygląda pielęgnacja atopowej skóry?

skora-atopowa

Systematyczne nawilżanie i natłuszczanie jest podstawą pielęgnacji atopowej skóry. Podrażniona, jest szorstka i sucha. Pozbawiona wody, jest skłonna do licznych podrażnień i uszkodzeń. Nawet kilka ray w ciągu dnia należy aplikować na skórę odpowiednie kremy czy balsamy. Producenci kosmetyków pielęgnacyjnych oferują specjalne serie produktów, przeznaczonych dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Mocznik czy emolienty to składniki, których warto szukać wśród produktów. Odpowiednie preparaty łagodzą podrażnienia, stany zapalne i uporczywe swędzenie, nadając skórze właściwy poziom nawodnienia. Do kąpieli także należy używać kosmetyków dla wymagającej skóry atopowej. Równie ważna jest temperatura woda, nie może być zbyt niska czy wysoka. Atopicy mogą zapomnieć o gorących i długich kąpielach. Optymalnym czasem na mycie jest kwadrans. Po wyjściu z wanny czy spod prysznica nie można pocierać skóry, tylko delikatnie traktować ją miękkim ręcznikiem. Balsam zaaplikowany na jeszcze wilgotne ciało będzie działał lepiej, więc warto wykonać tego typu czynność tuż po kąpieli. Pielęgnacja to także ochrona. Przed wyjściem na zewnątrz, atopicy muszą pamiętać o posmarowaniu skóry kremem ochronnym, z filtrem przeciwsłonecznym, aby jeszcze bardziej nie uszkodzić, wrażliwego naskórka. Kosmetyki do pielęgnacji nie mogą zawierać substancji barwiących oraz zapachowych. Ich skład powinien być krótki i jak najbardziej naturalny. Tkaniny, z których wykonane są ubrania także mogą podrażniać, dlatego warto wybierać te naturalne, przewiewne i delikatne. Wszelkie detergenty czy wybielacze nie są wskazane dla osób z atopią, lepiej zastąpić je bardziej naturalnymi czy hipoalergicznymi środkami piorącymi

Przy odpowiedniej pielęgnacja, atopowa skóra będzie wyglądała znacznie lepiej. Rany szybciej się zagoją, a my zapomnimy o uporczywym swędzeniu i bolesnych pęcherzach.