białka mleka

Mleko krowie często uczula, zwłaszcza najmłodszych. Wielu z alergii wyrasta, ale zanim to nastąpi, pojawiają się objawy uczulenia, które dotyczą także skóry. Jak alergia na białka mleka krowiego wpływa na stan skóry?

Alergia pokarmowa widoczna na skórze

Objawy alergii pokarmowej nie muszą ujawniać się tylko w obrębie układu pokarmowego. Bardzo często są widoczne na skórze dziecka. Niepokojące oznaki w postaci wysypki czy zaczerwienienia skóry powinny zainteresować rodzica. Zwykle pojawiają się tuż po spożyciu produktów mlecznych. Gdy sytuacja powtarza się za każdym razem, najlepiej zgłosić się do alergologa. Uczulającą substancją są białka mleka krowiego, które organizm traktuje jak wroga. Alergia bywa mylona z nietolerancją laktozy, a to dwa odrębne schorzenia, które należy rozróżnić. Dlatego ważna jest konsultacja z lekarzem i obserwacja zachowań organizmu dziecka.

Stan skóry pod wpływem reakcji alergicznych

Skórne oznaki alergii na białko mleka krowiego są dość charakterystyczne, co pozwala na szybką diagnostykę. Uczulenie często obserwuje się u niemowląt. Do typowych objaw zalicza się wysypka. Wystąpić może na określonym obszarze skóry lub w obrębie całego ciała dziecka. Skóra pokryta wysypką zwykle swędzi i piecze. Pojawiają się nieestetyczne krosty, pęcherze i zaczerwienienie. Wysypka może dokuczać maluszkowi, który drapiąc powierzchnię skóry, będzie ją dodatkowo podrażniać.

Egzema

Na egzemę składają się różne objawy, takie jak zaczerwienienie, obrzęk czy odbarwienia. Skóra mocno swędzi, co wywołuje odruch drapania. Na ranach powstają strupy, które dziecko może skutecznie zdrapywać. W ten sposób powstają blizny, a rany goją się znacznie dłużej. W przypadku egzemy najlepiej ograniczyć kontakt z chorą skórą, by nie przenosić na nią bakterii.

Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry to obecnie jedna z najczęstszych chorób skórnych u dzieci. Jest następstwem alergii na białko mleka krowiego. Oprócz oczywistej zmiany diety, schorzenie wymaga właściwej pielęgnacji skóry. Objawy często pojawiają się na zgięciach kolan i łokci oraz na twarzy maluchów. Skóra staje się sucha, swędzi i piecze, przez co musi być nieustannie nawilżana i chroniona.

alergia na białka mleka krowiegoPrzy alergii na białka mleka krowiego konieczna jest zmiana diety i wykluczenie pokarmów, które uczulają. Skórne objawy alergii niwelują kosmetyki i środki farmakologiczne, które zlecić może lekarz. Najlepiej dokładnie obserwować skórę dziecka, szczególnie po posiłkach, a wszelkie zmiany poddawać ocenie alergologa.

Katarzyna Antos