dieta

Alergeny obecne w produktach które spożywamy także przyczyniają się do powstawania alergii skórnych. Odpowiednio skomponowana dieta na alergie skórne może pomóc w walce z uczuleniem.

Alergie skórne a jedzenie

Alergiczna skóra jest wrażliwa nie tylko na czynniki zewnętrzne takie jak pyłki czy składniki kosmetyków. Spożywane przez nas produkty również wpływają na pracę organizmu i układu immunologicznego. Tym samym mogą pojawić się reakcje alergiczne na naszej skórze. Niestety w jedzeniu nie brakuje substancji, które wywołują alergie. Objawy alergii zwykle są widoczne na naszej twarzy oraz innych częściach ciała. Przyjmują postać wysypki, która bywa dokuczliwa, nie wspominając już o kwestiach estetycznych. Przy objawach skórnych, wywołanych produktami spożywczymi zaleca się wprowadzenie diety eliminacyjnej. Tego typu żywienie pozwala na wyeliminowanie szkodliwego dla organizmu alergenu. To rozwiązanie jest stosowane w leczeniu alergii pokarmowych. W przypadku skórnych, możemy zastosować taką dietę, która będzie zdrowa dla naszej skóry, poprawiając jej stan.

Dieta kopenhaska

Odpowiednie składniki diety mogą zapobiec rozwojowi alergii skórnych. Dieta kopenhaska jest znana jako restrykcyjna. Dzięki swojej specyfice ułatwia rozpoznanie uczulających składników i może przynieść wiele korzyści dla wrażliwej skóry alergicznej. Zanim zdecydujemy się zastosować dietę kopenhaską warto skonsultować się z dietetykiem i alergologiem. Potrzeba dużej siły woli, żeby przetrwać na tej diecie. Przez trzynaście dni należy przestrzegać zasad. Podczas tego okresu menu nie ulega zmianie, co jest korzystne dla alergika. Stałe posiłki pozwalają na ciągłą obserwację reakcji skóry. Dieta należy do odchudzających, więc możemy oczekiwać spadku wagi, nawet do kilku kilogramów. To forma przeznaczona dla młodych i zdrowych osób, które wykonują raczej lekką pracę. dieta kopenhaskaPodstawowymi składnikami diety kopenhaskiej są warzywa, jaja, chude mięso oraz kawa lub zielona herbata. Posiłki przyjmuje się o określonych, stałych porach. Nie zaleca się jedzenia po godzinie 18. Skomponowany jadłospis jest jednak ubogi w witaminy i sole mineralne, więc dietetycy zlecając uzupełnianie produktów o suplementy witaminowe. Jeśli lekarz nie ma żadnych przeciwwskazań, aby alergik mógł rozpocząć dietę, można wprowadzić na te krótki czas nowe zasady żywieniowe, pamiętając jednocześnie, że dłuższe stosowanie diety może prowadzić do problemów ze zdrowiem.

Dieta na alergie skórne może zniwelować nasze problemy alergiczne. Niestety nie może zapewnić gwarancji, że objawy ustąpią i na zawsze zapomnimy o uczuleniu. Próbować jednak warto, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

Katarzyna Antos