objawy-alergii-skornej

Uczulenia skórne są bardzo dokuczliwe. Skóra swędzi i piecze tak, że najchętniej zrzucilibyśmy ją z siebie. Gdyby taka opcja byłaby możliwa, nie istniałby problem alergii. Ale gdy już się pojawi, jak złagodzić objawy alergii skórnej?

Problem alergii skórnej

Alergie skórne to temat rzeka. Istnieje tak dużo, niezbadanych dotąd alergenów, że tak naprawdę wszystko może być potencjalnym zagrożeniem dla alergika. Pokarmy, pyłki, metale, kosmetyki czy kontakt z przedmiotami, przy których pracujemy. Reakcje alergiczne objawiają się zwykle wysypka, wypryskiem kontaktowym, stanem zapalnym czy pokrzywką. Na skórze widoczny jest stan zapalny, który może obejmować wybrane partie ciała. Skóra jest przesuszona i uszkodzona. Swędzi i piecze, jednak najgorszym krokiem jest jej drapanie. Podrażnione ciało jest bowiem narażone na zakażenia. Problem alergii skórnych może dotyczyć każdego, bez względu na wiek, dlatego podpowiadamy jak złagodzić objawy alergii skórnej.

Leki przeciwhistaminowe

Reakcja alergiczna to odpowiedź organizmu na szkodliwy alergen. W trakcie kontaktu z daną substancją organizm ludzki wydziela histaminę. Efektem są objawy skórne czy te dotyczące układu oddechowego. Leki przeciwhistaminowe stanowią pierwszą pomoc w przypadku alergii skórnej. Zmniejszą świąd, obrzęk i pokrzywkę. Dawkę leku ustala alergolog. Zanim zastosujemy dany środek, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

Kąpiel z dodatkiem mąki

Mąka ziemniaczana i owsiana to doskonałe produkty, sprawdzające się nie tylko w kuchni. Wystarczy, że dodamy kilka łyżek mąki do wody. Tak przygotowana kąpiel będzie ukojeniem dla podrażnionej skóry. Mąka złagodzi świąd i rumień. Ciało stanie się bardziej delikatne i miękkie. Należy pamiętać, aby temperatura wody nie była zbyt wysoka, aby nie podrażnić wrażliwej już skóry alergika. Innym rozwiązaniem jest dodanie do wody płatków owsianych. Zadziałają tak samo korzystnie jak mąka, zmniejszając stan zapalny skóry.

Olej arganowy

alergie skórne

Olej arganowy stał się kosmetycznym hitem. Trudno spotkać kobietę, która nie wypróbowała choć raz olejku arganowego na skórę czy włosy. Na objawy alergii skórnej, ten specyfik działa równie dobrze. Zawiera witaminę E, która ma właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że przeciwdziała starzeniu się skóry. Poprawia jej wygląd i wzmacnia regenerację, czego oczekuje alergik. Intensywnie nawilża, więc doskonale sprawdzi się przy suchej skórze, która jest prawdziwą zmorą alergii skórnej. Tego typu kosmetyk warto mieć w swojej apteczce, szczególnie jeśli chcemy odzyskać dawny wygląd skóry i szybko pozbyć się objawów alergii.

Zaprezentowane powyżej sposoby pozwolą szybko złagodzić  objawy alergii skórnej. Sprawdzone formy uwolnią nasz od uporczywego pieczenia i świąd, pozostawiając gładką i zdrową skórę.

Katarzyna Antos