Atopowa skóra jest bardzo wymagająca, przez objawy, które towarzyszą chorobie. W czasie letnim, korzystamy ze słońca, ale czy ekspozycja na nie jest wskazana dla wszystkich? Czy skóra atopowa może się opalać?
Skóra atopowa
Skóra atopowa charakteryzuje się ogromną wrażliwością na wszelkie czynniki. Wiatr, mróz czy słońce wpływają na stan chorej skóry. Atopowe zapalenie skóry to bardzo wymagająca i trudna w leczeniu choroba skórna. Jej objawy, do których należy pokrzywka, świąd czy rumień to uciążliwe dla pacjentów dolegliwości. Niektóre z czynników mogą nasilać objawy choroby. Skóra atopowa wymaga stałej pielęgnacji i właściwego traktowania. Bez zachowana ostrożności i stosowania właściwych kosmetyków, stan skóry nie jest w stanie ulec pożądanej poprawie.
Czy skóra atopowa może się opalać?
Latem przychodzi na myśl dylemat, czy opalać się, czy całkowicie zrezygnować z ekspozycji skóry atopowej na słońce. Nawet lekarze potwierdzają zbawienny wpływ słońca na skórę dotkniętą atopią, pod warunkiem, że nie są to długie godziny spędzone na słońcu. Intensywne opalanie szkodzi skórze, zarówno zdrowej, jak i chorej. Może nasilać zmiany atopowe, tylko pogarszając stan skóry. Jednak rozsądne dawkowane słońce przyczynia się do zmniejszenia intensywności objawów choroby, jaką jest atopowe zapalenie skóry. Wiedza ta nie pozwala na dyspensę, w temacie opalania, ale nie ogranicza nas całkowicie. Osoby chore na atopię, mogą korzystać z uroków letniej pogody, pod kilkoma warunkami.
Letnia pielęgnacja skóry atopowej
Atopowa skóra jest wrażliwa, więc niezwykle łatwo ją uszkodzić. By zapewnić jej wystarczającą ochronę podczas opalania, nie możemy zapomnieć o kosmetykach z filtrami przeciwsłonecznymi. Wysoki filtr uchroni nas przed poparzeniem słonecznym i nasileniem rumienia czy świądu. Dodatkowo, podczas pobytu na plaży, warto stosować kosmetyki nawilżające, najlepiej zawierające emolienty. Po każdej kąpieli warto wziąć prysznic i zmienić ubranie. Najbardziej wrażliwe miejsca, takie jak twarz czy ramiona powinniśmy osłaniać przed słońcem. Przewiewna koszulka czy kapelusz to obowiązkowe elementy garderoby atopika, który wybiera się na plażę. W przypadku najmłodszych to konieczne działania profilaktyczne. W okresie największego promieniowania słonecznego, czyli między godziną 11. a 15., lepiej zostać w domu lub schować się w cieniu.
Katarzyna Antos