Atopowe zapalenie skóry to choroba o wielu twarzach. To samo możemy powiedzieć o jej przyczynach. Czy pyłki mogą zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry?
Pyłki roślin
Pyłki roślin to duża grupa alergenów wziewnych. Zwykle ich temat jest poruszany przy alergiach wziewnych. Ze względu na swoją budowę i specyfikę, pyłki z łatwością atakują drogi oddechowego, powodują uporczywe objawy alergii. Katar, kaszel czy łzawienie oczu to tylko niektóre z szeregów dolegliwości alergicznych. Pyłki roślin unoszą się w powietrzu, które wdychamy. Osiadają się na naszych ubraniach, włosach i skórze. Z największą siłą atakują w okresie pylenia, czyli wraz z nadejściem wiosny.
Czy pyłki mogą zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry?
Atopowe zapalenie skóry to poważna choroba dermatologiczna, która często ma podłoże alergiczne. Choroba daje nieprzyjemne objawy w postaci zmian skórnych. Podrażniona i sucha skóra piecze i swędzi. Wysypka oraz rumień dodatkowo pogarszają wygląd atopowej skór. Pyłki mogą zaostrzać objawy atopowego zapalenia skóry. W okresie pylenia, często można zauważyć pogorszenie stanu skóry u alergików, chorujących na atopię. Pyłki traw działają niekorzystnie na zmiany skórne. Im większa ekspozycja na alergeny, tym bardziej dokuczliwe objawy.
Jak radzić sobie z problemem?
Osoby chore na atopowe zapalenie skóry powinny unikać ekspozycji ciała na alergeny powietrznopochodne takie jak pyłki traw, drzew, kwiatów i krzewów. Sezon pylenia roślin to trudny czas dla uczulonych, także dla atopików. Aby zmniejszyć obecność pyłków w otoczeniu warto zamontować w domu filtr powietrza, wyłapujący alergeny. Atopikom nie zaleca się suszenia pościeli na zewnątrz, szczególnie w pobliżu traw. Formą ochrony jest także odpowiednia pielęgnacja skóry alergicznej. Codzienne nawilżanie to obowiązek każdego atopika, który chce uzyskać zdrową skórę. W łagodzeniu zmian pomagają maści i kremy. Przy silnej alergii, lekarz może zlecić stosowanie sterydów. Przy objawach atopii sprawdza się także częste pranie ubrań i pościeli, co pomaga zniwelować ilość szkodliwych pyłków. Alergikom zaleca się spacery po deszczu, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest dużo mniejsze.
Pyłki to jedne z najbardziej powszechnych alergenów. Szkodzą nie tylko na układ oddechowy ale także zaostrzają zmiany skórne przy atopowym zapaleniu skóry. Alergicy muszą pamiętać o pielęgnacji ciała i dbaniu o swoje otoczenie, co umożliwia zmniejszenie objawów trudnej choroby.
Katarzyna Antos